İnterferon tedavisi gören kronik B hepatitli hastalardaki tedavi sonuçları ve lipid profilindeki değişiklikler
- Tez No: 88416
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Kronik B hepatiti, dünyada kronik karaciğer hastalıktan, siroz ve hepatoselüler karsinomun en sık nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, HBV taşıyıcılarının sayısı 2000 yılına dek 400 milyona ulaşacaktır. Kronik B hepatitli hastalarda, endojen interferon sentezinde yetersizlik mevcuttur. Konuyla ilgili yapılan birçok çalışma, bu hastalık için 1992 yılında FDA onayı alan interferon alfanın, kronik B hepatiti tedavisinde başarıyla kullanılabileceğini göstermiştir. Alfa interferonla kronik B hepatiti tedavisi, transaminaz düzeyleri sürekli yüksek seyreden, HBeAg.ve HBV-DNA değerleri pozitif olan, karaciğer biyopsi sonuçlan kronik hepatitle uyumlu olan kompanse seviyede karaciğer hasarlı hastalara önerilmektedir. Kalıcı olarak HBeAg ve HBV-DNA kaybı, tedaviye cevap olarak kabul edilir. Çalışmayı yaparken amacımız, interferon tedavisi gören hastalanmızdaki tedaviye yanıt oranlannı gözlemlemenin yanında, lipid profilindeki değişikliklerle cevap arasında korelasyon olup olmadığını araştırmaktı. Çalışmamızda, başka bir sistemik hastalık saptanmamış 15 kronik B hepatitli hastaya, 6 ay boyunca subkutan yoldan günde S milyon ünite interferon alfa 2b tedavisi uygulandı. Tedaviden önce tanıyı kesinleştirmek, hasarın ciddiyetini derecelendirmek ve karışabilecek diğer hastalıktan saptamak için, tüm hastalara karaciğer biyopsisi yapıldı. Tedavinin sonunda, hastalann %60'ınm serumlarında HBV-DNA negatifleşti. HBe serokonversiyon oranı ise %50 idi. Tedavinin bitiminde yapılan kontrol biyopsilerinde, virolojik olarak cevap veren vakaların tümünde histolojik gerileme gözlendi. Sürekli HBV-DNA kaybı görülen vakalann %89'unda, serum transaminaz düzeylerinde normalleşme oldu. Cevap veren ve vermeyen olgulann hepsinde trigliserit düzeylerinde istatistiki olarak anlamlı bir artma, HDL kolesterolde ise düşme saptandı (p0.5). Bu çalışmada kronik B hepatitli olgularda interferon alfa tedavisine cevapla lipid profili ve lipoprotein (a) düzeyleri arasında bağlantı bulunamadı. Bu konuda, hasta sayısının azlığı nedeniyle çalışmamız tip II istatistiksel hataya açık olduğundan daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chronic hepatitis B is the principal cause of chronic liver disease, cirrhosis, and hepatocellular carcinoma in the world. The World Health Organization estimates that the number of HBV carriers will reach 400 million by the year 2000. Patients with chronic hepatitis B have deficient responses to endogenous interferon. A lot of trials using recombinant interferon have indicated that interferon alfa can be used succesfully to treat chronic hepatitis B, which led the Food and Drug Administration (FDA) to approve the use of interferon alfa for this disorder in 1992. The treatment of chronic hepatitis B with interferon alfa is recommended for patients with persistent elevations in serum aminotransferase concentrations; detectable levels of HBeAg and HBV-DNA in serum; chronic hepatitis on liver biopsy and compensated liver disease. The conventional definition of a response has come to mean the sustained loss of both HBeAg and HBV-DNA. The aim of the study was to determine the response rates to therapy and also the correlation between the alterations in lipid profile and responding to therapy. In the present study, fifteen patients with chronic hepatitis having no other disease received 5 million units of interferon alfa-2b given subcutaneously each day for 6 months. Liver needle biopsy was performed before treatment to establish the diagnosis, to grade the severity of injury in the liver and to rule out the other conditions. At the end of therapy, 60% of patients lost HBV-DNA in serum. The rate of HBeAg seroconversion was 50% In all virologic responders, there was histologic improvement, determined by liver biopsy at the end of the therapy. Normalization of elevated serum aminotransferase levels occurred in 89% of who demonstrate a sustained loss of HBV-DNA. A significant increase in triglycerides and reduction in HDL-cholesterol levels were noticed in both groups of responders and non-responders. There was no significant change in LDL-cholesterol and lipoprotein (a) levels. This study indicates that responding to interferon alpha therapy makes no significant alteration in lipid profile and lipoprotein (a) levels in patients with chronic hepatitis B infection. Because the number of patients was very limited in the present study, type II statistical error is possible. For that reason, new trials with more patients are needed. 38