Gayrimenkul projelerinde konsept proje geliştirmenin proje başarısı ve yatırım değerine etkisi: Ankara ili Mamak ilçesi Doğukent bölgesi örneği
The effect of developing conceptual projects on project success and investment value in real estate projects: A case study of the Doğukent region in Mamak district, Ankara province
- Tez No: 884158
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM TANRIVERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Gayrimenkul projelerinde konsept proje geliştirmenin gayrimenkul geliştirme sürecindeki yeri ve önemi irdelenerek yatırım değeri ve proje başarısına etkisinin değerlendirilmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma, konsept proje geliştirmenin gayrimenkul projesi geliştirme sürecindeki önemi ve bu sürecin iyileştirilmesine olan katkısından dolayı önemli görülmektedir. Literatür taramalarında gayrimenkul geliştirme sürecinde konsept proje geliştirme hakkında yeterli sayıda araştırmanın olmadığı görülmüş ve bu konuya dikkat çekilmek istenmiştir. Literatürde gayrimenkul projelerinin türleri, proje geliştirme, gayrimenkul geliştirme aktörleri, gayrimenkul geliştirmede kullanılan analizler, gayrimenkul geliştirme süreci gibi konulara ağırlık verildiği görülmüş olup, gayrimenkul projelerinde konsept proje geliştirme konusuna hemen hemen hiç değinilmemesi araştırmanın temel sebebi olmuş ve bu alanda literatüre bir katkı sağlanması hedeflenmiştir. Ankara ili Mamak ilçesi Doğukent bölgesinin bu araştırma için seçilmesinin temel nedeni; Ankara'nın en dezavantajlı bölgesi olmasına karşın, son yıllarda bölgede gerçekleştirilen konsept projeli gayrimenkul projelerinin bölgenin değerine, tercih edilirliğine katkısı ve eski imajına olan etkisini değerlendirmektir. Bunun için araştırma bölgesinde yaşayan kullanıcı ve yatırımcılara anketler uygulanmış, hem yerinde, hem de onaylı mimari projeler üzerinde inceleme yapılmış, gayrimenkul satış ilanları analiz edilmiş ve konsept projeli gayrimenkul projelerinin bağımsız bölüm satış değerlerinin bir konsept proje iddiası olmayan daha sıradan yatırımlara oranla yaklaşık %100 daha yüksek olduğu, kullanıcı ve yatırımcıların hedefledikleri yatırım değeri ve proje başarısını yakaladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda konsept proje geliştirmenin gayrimenkul projelerinin başarısı ve yatırım değerine olumlu bir katkısı olduğu görülmüştür. Türkiye'de gayrimenkul projesi geliştirmede konsept proje geliştirmenin öneminin anlaşılması ve konsept proje geliştirmenin bir uzmanlık dalı olarak tanımlanması, bu uzmanların geliştirme sürecine dahil olması ve yasal ve kurumsal düzenlemelerin bu doğrultuda yapılmasının gerekliliği vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The research aims to investigate the role and importance of conceptual project development in real estate development processes and to evaluate its impact on investment value and project success. The study underscores the importance of conceptual project development in real estate project development and its contribution to process enhancement. Literature reviews indicate a lack of sufficient research specifically focusing on conceptual project development within real estate development processes, highlighting the need to draw attention to this gap and contribute to the literature in this area. The primary reason for selecting the Doğukent region of Mamak district in Ankara for this research is to assess the contribution of conceptual real estate projects conducted in one of Ankara's most disadvantaged areas to the region's value, attractiveness, and its impact on its previous image. To achieve this, surveys were conducted among residents and investors in the research area, on-site and approved architectural projects were examined, real estate sales listings were analyzed, and it was found that the sales values of independent units in conceptual projects are approximately 100% higher compared to more ordinary investments without a conceptual claim, achieving the desired investment value and project success for users and investors. The research concludes that conceptual project development positively contributes to the success and investment value of real estate projects. It emphasizes the importance of understanding the significance of conceptual project development in real estate project development in Turkey, defining conceptual project development as a specialized field, involving these experts in the development process, and stressing the necessity for legal and institutional adjustments.