İşletmelerde iş etiğinin vergi politikaları üzerindeki etkisi
The effect of business ethics on tax policies in businesses
  1. Tez No: 884157
  2. Yazar: SERAY AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında işletmelerdeki iş etiğinin vergi politikalarına ve meslek mensuplarının faaliyetlerine olan etkisinin keşfedilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede İstanbul ilinde TÜRMOB'a kayıtlı 298 meslek mensubuna ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu, iş etiği ölçeği ve mesleki faaliyetlere yönelik görüşler formu ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri parametrik test yöntemleri olan bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü Anova ve pearson korelasyon testi ile incelenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular incelendiğinde iş etiği ile gelir düzeyi ve eğitim düzeyi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiş ve mesleki faaliyetler çerçevesinde elde edilen bulgular değerlendirildiğinde katılımcıların mesleklerine yönelik mevzuatların iş yüklerini hafifleştirip, işleyişi kolaylaştırması için yeniden düzenlenmesi gerektirdiği görüşü ve bürolarının itibarlarını önemsediklerinden dolayı etik dışı eylemlerden uzak durdukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the impact of business ethics on tax policies and the activities of professionals. Within this framework, 298 professionals registered with TÜRMOB in Istanbul were reached. The data for the research were collected using a demographic information form created by the researcher, a business ethics scale, and a form for opinions on professional activities. The data were analyzed using parametric test methods such as the independent sample t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation test. The findings of the study revealed a significant difference between business ethics and income level and education level. When evaluating the findings within the framework of professional activities, it was found that participants believed that the regulations related to their profession should be revised to lighten their workload and facilitate operations. Additionally, it was determined that participants avoided unethical actions due to their concern for maintaining the reputation of their offices.