E*-topolojik halkalar üzerine
On e*-topological rings
  1. Tez No: 884165
  2. Yazar: CAN DALKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAD ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın temel amacı $e^*$-topolojik halka kavramını tanıtmaktır. Bu sınıf, $\beta$-topolojik halkalar sınıfının genelleştirilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, $e^*$-topolojik halka fikri ile literatürde var olan diğer bazı topolojik halka türleri arasındaki ilişkiler tartışılmıştır. Buna ek olarak, $e^*$-topolojik halkalar hakkında bazı temel sonuçlar ortaya konmuştur. Sonuçlarımıza ilişkin bazı karşı örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to introduce the concept of $e^*$-topological ring. This class appears as a generalised version of the class of $\beta$-topological rings. Also, the relations between the idea of $e^*$-topological ring and some other types of topological rings existing in the literature have been discussed. In addition, some fundamental results about $e^*$-topological rings are revealed. Some counterexamples regarding our results have been given.