Kesişimsel değişen madde fonksiyonunun belirlenmesi ve incelenmesi: TIMMS 2019 örneği
Determination and analysis of intersectional differential itemfunctioning: TIMMS 2019 example
  1. Tez No: 884166
  2. Yazar: İSMAİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA EVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı TIMSS 2019 testindeki 8. Sınıf düzeyinde yer alan fen bilimleri alt testindeki maddelerin cinsiyete ve sosyoekonomik düzey durumuna göre geleneksel ve bu değişkenler kullanılarak elde edilen kesişimsel gruplar düzeyinde kesişimsel Değişen Madde Fonksiyonu (DMF) gösterip göstermediğini tespit etmektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2019 TIMSS araştırması Türkiye örnekleminde yer alan 8. sınıf öğrencilerinden birinci ve ikinci kitapçıkta yer alan ortak fen bilimleri alt testini alanlar oluşturmuştur. TIMSS 2019 testindeki maddelerin DMF düzeyleri Mantel-Haenszel (MH) ve SIBTEST yöntemleriyle, difR paketini içeren R yazılımı kullanılarak, belirlenmiştir. DMF belirleme analizleri öncesinde SPSS ve Excel programlarıyla veriler analize hazır hale getirilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen geleneksel DMF analizleri sonucunda; cinsiyet değişkeni bazında fen bilimleri alt testindeki 26 maddeden MH analizleriyle 6 madde, SIBTEST analizleriyle ise 3 madde DMF'li olarak işaretlenmiştir. Sosyoekonomik düzey bazında MH ve SIBTEST analizleri sonucunda 1 maddenin DMF içerdiği tespit edilmiştir. Bu araştırmada geleneksel yaklaşımlar dışında cinsiyet ve sosyoekonomik düzey değişkenleri kullanılarak kesişimsel gruplar oluşturulmuştur. Bu gruplar bazında gerçekleştirilen kesişimsel (intersection) DMF analizi sonucunda; 26 maddeyle yapılan 78 karşılaştırmada 7 maddede 10 DMF işaretlenmiştir. SIBTEST analizlerinde ise 7 maddede 8 DMF işaretlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the items in the science subtest at the 8th grade level in the TIMSS 2019 test show an intersectional Differential Item Function (DMF) at the level of intersectional groups obtained using traditional and intersectional groups obtained using these variables according to gender and socioeconomic status. The study group of the research consisted of the 8th grade students in the Turkey sample of the 2019 TIMSS study who took the common science subtest in the first and second booklets. The DIF levels of the items in the TIMSS 2019 test were determined by Mantel-Haenszel (MH) and SIBTEST methods using R software, which includes the difR package. Before the DIF determination analyses, the data were prepared for analysis with SPSS and Excel programs. As a result of the traditional DIF analyses performed in the study; 6 items were flagged as DIF with MH analyses and 3 items were flagged as DIF with SIBTEST analyses out of 26 items in the science subtest on the basis of gender variable. On the basis of socioeconomic level, 1 item was found to contain DIF as a result of MH and SIBTEST analyses. In this study, intersectional groups were formed by using gender and socioeconomic level variables other than traditional approaches. As a result of the intersectional DIF analyses performed on the basis of these groups; 10 DIF were flagged in 7 items in 78 comparisons made with 26 items. In SIBTEST analyses, 8 DIF were flagged in 7 items.