Otolog periferal kan kök hücre ve allojenik kemik iliği transplantasyonlarından sonra erken dönemde (0-180.gün) immünolojik yeniden yapılanma kinetiği ve büyüme faktörlerinin otolog yapılanmada rolü: Prospektif çalışma sonuçları
- Tez No: 88417
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Hematoloji, Allergy and Immunology, Hematology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Allojeneik KÎT ve otolog periferal kan kök hücre transplantasyonu; hematolojik maligniteler ve birçok solid tümörün tedavisinde etkili tedavi yöntemleridir. Yüksek doz tedavi ve ardından uygulanan transplantasyon sonucunda kemik iliği yeniden yapılanmaktadır. Bu prospektif çalışmada, otolog PKKHT ve allojeneik KİT uygulanan hastalarda posttransplant erken dönemde (0-180. gün) T, B lenfosit ve NK hücrelerin immun yapılanma kinetikleri ile G- CSF ve GM-CSF'nin otolog PKKHT'de immun iyileşme üzerindeki etkileri araştırıldı. Otolog PKKHT uygulanan 61 ve allojeneik KİT uygulanan 20 hasta çalışmaya alındı. Otolog PKKHT uygulanan hastalar posttransplant dönemde uygulanan hematopoetik büyüme faktörüne göre (35 hastada G-CSF, 26 hastada GM-CSF) iki gruba ayrıldı. Bütün hastalarda posttransplant dönemde 14., 28., 100. ve 180. günlerde periferal kan örnekleri alınarak CD3+, CD4+, CD8+, CD 19+ ve CD56+ hücreler flow cytometry ile, immunglobulin (IgG, IgA, IgM) ve kompleman (C3c, C4) düzeyleri nephelometry ile saptandı. Otolog PKKHT ve allojeneik KİT gruplarında CD56+ hücreler en hızlı iyileşme gösterdi. Bunu sırasıyla CD8+ ve CD 19+ hücrelerin iyileşmesi izledi. Buna karşılık her iki grupta CD4+ hücreler altıncı ayda normalin altmda ve CD4/CD8 oranı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Allogeneic bone marrow transplantation (BMT) and autologous peripheral blood stem cell transplantation (PBSCT) have been proved to be effective therapies for patients with hematologic malignancies and a variety of solid tumors. High-dose therapy severely and irreversibly damages the bone marrow, which can be reconstituted by transplantation. In this prospective study, the kinetics of immune recovery of T cell subsets, B cells and NK cells were compared in 6 months following recovery phase of autologous PBSCT and allogeneic BMT. In addition, the effect of G-CSF and GM-CSF on immune reconstitution after autologous PBSCT were investigated. Sixty-one patients underwent autologous PBSCT and 20 patients underwent allogeneic BMT were studied. Patients transplanted with autologous PBSCT were seperated into two groups according to the type of hematopoietic growth factor used posttransplant (35 cases received G-CSF and 26 cases received GM-CSF). Peripheral blood samples were obtained on 14, 28, 100 and 180 days after transplantation for immunologic evaluation. CD3+, CD4+, CD8+, CD19+ and CD56+ cells were analysed by flow cytometry. Immunoglobulin levels (IgG, IgA and IgM) and complement levels (C3c and C4) were measured by nephelometry. NK (CD56+) cells showed a fastest pattern of recovery in autologous PBSCT and allogeneic BMT, and it was followed by the recovery of CD8+ and CD 19+ cells, respectively. However, CD4+ cells remained below the normal range on 180 days and the CD4/CD8 ratio remained