Genç erkek hipertansiflerde homosistein seviyeleri
  1. Tez No: 88418
  2. Yazar: ŞAKİR RENAN BİLGİÇLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Hipertansiyon koroner kalp hastalıktan etyopatogenezinde çok önemli bir faktör olmasına rağmen sistemik hipertansiyon olgularının %95 nin nedeni tespit edilememektedir. Homosistein metiyonin metabolizmasmda ortaya çıkan sülfidril grubu bir aminoasittir. Bu çalışma arterial kan basmcı yüksekliği ile homosistein düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza sistolik ve diyastolik kan basınçları yüksek, 20-30 yaş grubunda (24.88±3.35) 32 esansiyel (primer) hipertansif erkek hasta ve aynı yaş grubunda 20 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Hipertansif vakaların sistolik kan basınçları >140 mmHg ve diyastolik kan basınçları >90 mmHg, kontrol grubunun ise sistolik kan basmcı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although hypertension is an important potentially modifiable risk factor in the cardiovascular diseases, its etiology is still unknown in 95%oo cases. This study has been planned to investigate the association between homocystein and arterial blood pressure levels. Cases participated in our study were 32 men whom are 20 to 30 years old with a systolic blood pressure of > 140 mmHg and diastolic blood pressure ^ 90 mmHg. Healthy age similar 20 control subjects had same criteria's except systolic blood pressures were < 130 mmHg and diastolic blood pressures were < 85 mmHg. Homocysteine levels were performed on 12 hours fasting blood samples that had been stored at -26°C, than determined by HPLC with fluorescence detection. Also vitamin B 12 and folate levels have been performed.