Allojenik kemik ve otolog periferal kan kök hücre transplantasyonunda hemostaz değişiklikleri
Hemostatic alterations in allogenic bone morrow and autologous stem cell transplantation
  1. Tez No: 44312
  2. Yazar: ALİ UĞUR URAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek dozda kemoradyoterapi ve kemik iliği transplantasyonunu takip eden dönemlerde şiddetli hemorajik ve trombotik değişiklikler oluşabilir. Hematolojik ye solid malignitelere sahip olan ve allojeneik kemik iliği transplantasyonu (7 olgu) ve otolog periferal kan kök hücre transplantasyonu (2 olgu) uygulanan hastalarda yapılan bu çalışmada hemostatik parametreleri takip ettik. Trombosit sayımı, protrombin zamanı, parsiyel tromboplastin zamanı, FVHI : C, plazma fibrinojen düzeyi, kanama zamanı, ve ADP, kollagen, epinefrin, düşük ve yüksek doz ristosetinin indüklediği trombosit agregasyonu hazırlama rejiminden önce, -1, +1, +15, +90. günlerde çalışıldı. Trombositopeni ve buna bağlı olarak agregasyon değerlerinde azalma ile KİT öncesi ve sonrasında hemorajik bir eğilim tespit edildi. Protrombin zamanlarında da çalışma süresince anlamlı değişiklikler gözlendi. Ayrıca, KİT' i takiben gözlenen fibrinojendeki progressif artış, protrombotik duruma katkıda bulunan bir faktör olabilir. Sonuç olarak, bu çalışmada KIT hastalarında hemorajik bir eğilim tespit edilmiştir. KIT hastalarında sık ve şiddetli olarak gözlenen hemostatik değişikliklerin anlaşılmasında hemorajik ve trombotik durumun daha detaylı laboratuvar tetkikleriyle değerlendirilmesi uygun olacaktır. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY Severe hemorrhagic and thrombotic changes may occur in the period following high- dose chemoradiotherapy and bone marrow transplantation. In this study, performed in patients with hematological and solid malignancies subjected to allogeneic bone marrow transplantation (7 cases) and autologous peripheral stem cell transplantation (2 cases), we have monitored laboratory hemostatic parameters. Platelet count, prothrombin time, partial thromboplastin time, FVIII : C, plasma fibrinogen, bleeding time and ADP, collagen, epinephrin, low and high dose ristocetin- induced platelet aggregation studies were assessed before conditioning therapy and on day -1, +1, +15, +90 thereafter. A hemorrhagic tendency with thrombocytopenia and reduced values of platelet aggregation were documented before and after transplantation. During the study period, significant changes were observed in prothrombin time values as well. Furthermore, after transplantation, progressive increasing of plasma fibrinogen may be a contributing factor to the prothrombotic state. In conclusion, in this study a state of hemorrhagic tendency was documented in BMT patients. It is suggested that a more detailed laboratory evaluation of hemorrhagic and thrombotic state should be performed to clarify the frequent and severe hemostatic changes observed in the BMT patients. 40