Türkiye'de ve Azerbaycan'da özel hastanelerdeki ilaç politikalarının karşılaştırması
Compari̇son of drug poli̇ci̇es i̇n pri̇vate hospi̇tals i̇n Türki̇ye and Azerbai̇jan
  1. Tez No: 1015284
  2. Yazar: TURAL SULTANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH HALUK ÖZSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
“Türkiye'de ve Azerbaycan'da Özel Hastanelerdeki İlaç Politikalarının Karşılaştırması”başlıklı bu tez çalışması, iki ülkede hizmet veren özel hastanelerin ilaç temin süreçleri ve bu süreçlerin nasıl yönetildiği araştırarak ortak ve farklı yanlarını ortaya koymaktadır. İlaç temin süreçlerinde iki ülkedeki hastaneler farklı alım ve tedarik stratejileri uygulamaktadır. Bunlar da o ülkedeki pazar yapıları, ilaç üretim kapasitesi ve tedarikçi yapılanması ile sıkı ilişkilidir. Araştırmanın temel amacı, iki ülkenin özel hastane işletmelerinde ilaç tedarik zinciri yönetimindeki karar verme mekanizmalarını ve stratejik tercihleri karşılaştırmalı bir perspektiften analiz etmektir. Çalışma kapsamında nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, her iki ülkeden toplam 20 katılımcı (10 Azerbaycan, 10 Türkiye) ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Comparison of Drug Policies in Private Hospitals in Turkiye and Azerbaijan,”examines the drug procurement processes of private hospitals operating in the two countries and investigates how these processes are managed, thereby identifying their commonalities and differences. In drug procurement processes, hospitals in the two countries employ different purchasing and supply strategies. These strategies are closely associated with the market structures, pharmaceutical production capacity, and supplier organization in each country. The main aim of the study is to analyze, from a comparative perspective, the decision making mechanisms and strategic preferences in pharmaceutical supply chain management within private hospital enterprises in the two countries. A qualitative research method was used in the study, and interviews were conducted with a total of 20 participants from both countries (10 from Azerbaijan and 10 from Türkiye).