Medikal turizm hizmeti sağlayan sağlık turizmi yetki belgeli özel hastanelerin web ve sosyal medya sitelerinin değerlendirilmesi: Antalya ili örneği
Evaluation of website and social media sites of private hospitals with health tourism authority certificate that provide medical tourism services: Antalya province example
- Tez No: 884207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK SUAT ÖVEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Turizm, Hospitals, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Antalya ilinde medikal turizm hizmeti sağlayan sağlık turizmi yetki belgeli özel hastanelerin web ve sosyal medya sitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmış ve bu amaç doğrultusunda basit rastgele örneklem yöntemiyle belirlenen 10 özel hastaneyi kapsayacak şekilde içerik analizi tekniği ile incelenmiştir. Örneklem olarak seçilen hastanelerin incelenen web siteleri ve sosyal medya hesapları içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre araştırmaya dahil edilen 10 özel hastanenin tümünde aktif bir web sitesi bulunmaktadır ve bu sitelerden tümünde tesisin tarihine ilişkin bilgi, site içi arama özelliği, iletişim formu, kurumsal bililer, hekimlere ilişkin bilgiler, sosyal ağlara ilişkin linkler ve görsellerde sağlık turizmine uygunluk yakalanmıştır. Fakat hastanelerden yalnızca 6'sında aktif bir Facebook sayfasının bulunduğu görülmüştür. Bu anlamda diğer sosyal medya hesaplarına kıyasla Facebook'un artık popülerliğini kaybettiği ve işletmelerce çok da önemsenmediği çıkarımı yapılabilmektedir. Ayrıca hastanelerin 8'inin aktif Instagram hesabı olduğu belirlenmiştir. Instagram paylaşımları incelendiğinde ise 8 hastanenin hastalıklar hakkında bilgilendirme, sağlıklı yaşam önerileri, özel gün mesajları ve profil güncelleme konusunda aktif olduğu belirlenmiştir. Son olarak aktif Youtube hesabı bulunan 9 özel hastane bulunmaktadır. Bu hastanelerden 9'unun hastalıklar hakkında bilgilendirici ve sağlıklı yaşam önerilerinde bulundukları videolar paylaştıkları belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarında dikkat çeken en önemli bulgu sosyal medya hesaplarında yabancı dilde paylaşım yapılmasına özen gösterilmediği ve hiçbir hastanenin aktif olarak bir yabancı dilde paylaşımda bulunmadığı belirlenmiştir. Sağlık turizminde en önemli bileşen olan dil kavramının ülkemiz Sağlık Bakanlığı'nca onaylanmış kurumlarca daha fazla dikkate değer bir unsur olarak değerlendirilmesi gerektiği, web siteleri açısından SEO çalışmalarının yapılması gerektiği ve sosyal medya açısından özellikle Facebook için daha fazla özen gösterilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the web and social media sites of private hospitals with health tourism authorization certificates that provide medical tourism services in Antalya, and for this purpose, content analysis was carried out to include 10 private hospitals determined as a simple random sample. The examined websites and social media accounts of the hospitals selected as a sample were examined using the content analysis method. According to the analysis results, all 10 private hospitals included in the research have an active website, and all of these sites have information about the history of the facility, in-site search feature, contact form, corporate information, information about physicians, links to social networks and visuals that are suitable for health tourism. However, it was observed that only 6 of the hospitals had an active Facebook page. In this sense, it can be concluded that Facebook has lost its popularity compared to other social media accounts and is not given much importance by businesses. It was also determined that 8 of the hospitals had active Instagram accounts. When Instagram posts were examined, it was determined that 8 hospitals were active in providing information about diseases, healthy life recommendations, special day messages and profile updates. Finally, there are 9 private hospitals with active YouTube accounts. It was determined that 9 of these hospitals shared videos that were informative about diseases and gave healthy life suggestions. The most important finding in the study results was that care was not taken to share posts in foreign languages on social media accounts and no hospital actively shared posts in a foreign language. Suggestions have been made that the concept of language, which is the most important component in health tourism, should be considered as a more noteworthy element by institutions approved by the Ministry of Health of our country, that SEO studies should be carried out for websites, and that more attention should be paid to social media, especially Facebook.