Fibrinolitik sistem elemanları, ürokinaz tip plazminojen aktivatör (UPA) ve reseptörünün (UPAR) over kanserinde prognoza etkilerinin araştırılması
The Investigation of the influences of the elements of the fibrinolytic systems, urokinase-type plasminogen (UPA) and its receptor (UPAR) on the prognosis of ovarian cancer
  1. Tez No: 88421
  2. Yazar: COŞKUN TECİMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BAYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Tümör invazyon ve metastazı, hücre dışı matriks ve bazal membranın yıkılmasını gerektirir. Fibrinolitik sistem elemanları, ürokinaz tip plazminojen aktivatör (uPA) ve reseptörünün (uPAR) bir çok malignenside, bu sürece katıldığı ve prognozu belirleyici faktörler olduğu ileri sürülmüştür. Bu sistemin kanser prognozunda rolü olup olmadığını saptamak amacıyla malignensi modeli olarak over kanseri seçilmiştir. ELISA testi kullanılarak 80 tümör ekstresinde uPA, 49 ekstrede uPAR düzeylerine bakılmış ve aralarındaki korelasyon araştırılmıştır. Ayrıca, düzeyler; over kanserinde bilinen prognostik faktörler olan yaş, tümör histolojisi, evre,“grade”, lenf nodu tutulumu, uzak metastaz, rekürrens durumu ve cerrahi sonrası artakalan tümör büyüklüğü ile prognozda rolü olduğu iddia edilen epidermal“growth”faktör reseptörü (EGFR), katepsin D ve HER-2/neu onkoprotein düzeyleri ile karşılaştırıldı. uPA ile uPAR arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulundu (rsp=0,35, p=0,01). Ancak, uPA ya da uPAR düzeyleri ile prognostik faktörler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktu. Yaşam süreleri, Kaplan-Meier yöntemi ve“log-rank”testi aracılığıyla, uPA ve uPAR düzeyleriyle karşılaştırıldı. Hasta grubunu ikiye bölmede, ayrım noktası olarak uPA için medyan düzey olan 1,15 ng/mg, uPAR için medyan düzey olan 4,60 ng/mg değeri kullanıldı. Düşük ve yüksek uPA ya da uPAR'lü olguların hastahksız ve tüm yaşam süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Bu sonuçlar uPA ve uPAR'nün over kanserinde prognozda etkili olmadığını düşündürmekle birlikte kesin sonuca ulaşabilmek için daha çok hastayı kapsayan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tumor invasion and metastasis involve the degradation of extracellular matrix and basal membrane. Urokinase-type plasminogen activator (uPA) and its receptor (uPAR), which are the components of the fibrinolytic system, are proposed to participate in this process and to be prognostic factors in some cancers. To determine the prognostic value of this system, ovarian cancer was selected as a model for malignancy. uP A content was determined in 80 tumor extracts and uPAR in 49 extracts using the ELISA test and correlation between them was invastigated. Levels were correlated with age, tumor histology, stage, grade, involvement of lymph nodes, status of distant metastasis, residual disease and risk of recurrence as well as epidermal growth factor receptor (EGFR) expression, cathepsin D (Cath-D) and HER-2/neu levels which are said to have a role in prognosis. There was a statistically significant correlation between uPA and uPAR (rsp=0,35, p=0,01). However, levels of uPA and uPAR did not exhibit correlation with any of these parameters. Kaplan-Meier curves of survival were compared using a log- rank test. Median values of 1.15 and 4.60 ng/mg protein were used as cut-off points for uPA and uPAR, respectively. uPA and uPAR content were not related to either disease- free or overall survival. Although these results suggest that uPA and uPAR do not affect the prognosis in ovarian cancer, further investigations are warranted in order to make a firm decision.