Kronik diyaliz hastalarında diyaliz yeterliliğinin belirteci olan üre kinetik modeli ile diyaliz morbidite ve mortalitesini etkileyen parametrelerin karşılaştırılması
The comparison between the paraameters attacting motality and morbidity of dialysis and ure kinetic modeling wich is a marker of dialysis adequacyin chronic dialysis patient
- Tez No: 88425
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR TÜLBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Kronik Diyaliz Hastalarında Diyaliz Yeterliliğinin Belirteci Olan Üre Kinetik Model İle Diyaliz Morbidite Ve Mortalitesini Etkileyen Parametrelerin Karşılaştırılması Son dönem kronik böbrek yetmezliğinde, böbrek transplantasyonu dışmda uygulanabilecek tedavi şekilleri hemodiyaliz ve periton diyalizidir. Diyaliz yeterliliği, hastanın üremik belirtilerini gidermek yanında, morbidite ve mortalite oranlarının azaltılması olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada UKM ile saptanmış olan diyaliz yeterliliğinin, komorbid faktörlerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. 95 diyaliz hastasında (52 hemodiyaliz hastası, 43 periton diyalizi hastası) Kt/V değeri tespit edilmiştir. HD ve SAPD hastalan önce ayrı gruplar olarak, bunu takiben tüm hastalar ortak bir grup oluşturmak suretiyle incelenmiş ve son aşamada HD ve SAPD hastalarına ait parametreler birbirleriyle karşılaştınlmıştır. Onyedi adet klinik, biyokimyasal ve radyolojik parametreye 0 ya da 1 puan verilerek bir MORS oluşturulmuştur. Kti/V değeri HD hastalan için 0.41, SAPD hastalan için 0.57 olarak bulunmuştur(p 0.05 ). HD hastalannda MORS ile inceleme parametrelerinin büyük çoğunluğu arasında korelasyon olduğu, SAPD hastalan için bu boyutta bir korelasyon olmadığı belirlenmiştir. Çalışmamızda diyaliz yeterliliğinin belirlenmesinde ÜKM yanında morbid durumların da etkili olduğu; HD ve SAPD hastalannın incelenmesinde ortak grup oluşturmanın değerlendirmede sakıncalar yarattığı ve diyaliz yeterlilliğinde tek basma Kt/V ile sonuca ulaşmanın hatalı değerlendirmelere yol açabileceği sonucuna ulaşılmıştır. l.i-.. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Comparison Between The Parameters Affecting Mortality and Morbidity of Dialysis and Urea Kinetic Modelling Which is A Marker of Dialysis Adequacy in Chronic Dialysis Patients The most important treatment modalities, besides renal transplantation, are hemodialysis and peritoneal dialysis in end-stage renal failure. Dialysis adequacy is described as reducing mortality and morbidity rates besides improving the uremic symptoms of patients. In this study, it was aimed to assess the relationship between hemodialysis adequacy determined by urea kinetic model(UKM) and co-morbid factors. Kt/V value was determined in 95 dialysis patients(52 hemodialysis and 43 peritoneal dialysis pts). Hemodialysis(HD) and peritoneal dialysis(CAPD) patients were examined seperately, all patients formed a unique group and they were examined then, at the last step the corresponding parameters of HD and CAPD patients were compared to each other. A morbidity score (MORS) was created by scoring seventeen clinical, biochemical and radiological parameters as one or zero. Daily Kt/V(Kti/V) of HD patients was found 0.41 while it was 0.57 for CAPD patients(p0.05) There were meaningful correlations between MORS and the majority of other parameters while the relationship between MORS and the others were not similar to the former in CAPD patients. We concluded that, in assesing the adequacy of dialysis the morbid factors were efficient as well as ÜKM; it was inconvenient to form a unique patient group of HD and CAPD patients to examine and it could have been a mistake to use only Kt/V for detennining dialysis adequacy. 64