Hipotiroidizmde solunum merkezinin karbondioksit ile uyarılabilirliğinin ölçülmesi
Measurement of ventilatory responsiveness in hypothyroidism
- Tez No: 88424
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI. ÖZET Hipotiroidizme akciğer fonksiyonu ve solunum kontrol bozukluklarının eşlik ettiği bilinmektedir. Bu çalışma, hipotiroidik hastalarda gözlenen solunum sistemi bulguları arasında bulunan hipoventilasyonun sıklığını ve tedaviyle geriye dönüşümünü değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışma grubundaki 28 hipotiroidik hasta ile yaş ve cinsiyeti uyumlu 18 sağlıklı kontrol grubunda, Read DJ yöntemi modifiye edilerek elde edilen yeni bir yöntemle solunum merkezinin hiperkapniye cevabı belirlendi. 28 hipotiroidik hastadan 10 tanesinin HSMC değerleri sağlıklı kontrol grubunun en düşük değerinden daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY MEASUREMENT OF VENTILATORY RESPONSIVENESS IN HYPOTHYROIDISM. Hypothyroidism is known to be associated with abnormalities in both pulmonary function and ventilatory control. The aim of this study is to evaluate the frequency and reversal of hypoventilation seen in many of hypothyroid patients. In our study group, we modified Read DJ method to evaluate the ventilatory response of respiratory center to hypercapnia in 28 patients with hypothyroidism and 18 healty control subjects with the same age and sex. The ventilatory response to hypercapnia in 10 of 28 patients with hypothyroidism were found lower than the least value of the healthy control group.