Yabancı uyruklu 7. sınıf öğrencilerinin oran ve orantı konusuna ilişkin kavram yanılgıları
Misconceptions of foreign 7th grade students about ratio and proportion
- Tez No: 884283
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMET KULE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
2011 yılında Suriye'de çıkan iç savaş ile Türkiye'ye göç eden milyonlarca yabancı uyruklu vatandaş bulunmaktadır. 13 yıldır ülkemizde yaşayan ve okul çağında olan yabancı uyruklu öğrencilerin eğitimleri devlet okullarında sağlanmaktadır. Bu öğrencilerin eğitimde kalitenin arttırılması, akademik başarılarının iyi olması toplum açısından ve genel başarı durumlarından dolayı önem taşımaktadır. Yabancı uyruklu öğrenciler eğitimlerinde dil yetersizliği, önyargı, ekonomik yetersizlik gibi durumlardan kaynaklı zorluk yaşamaktadırlar. Bu öğrencilerin mevcut zorluklar ile birlikte bir de kavram yanılgılarına sahip olmalarının akademik başarıları açısından olumsuz bir durum oluşturacağı düşünülmektedir. Bu araştırma, 7. sınıfta eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin oran ve orantı konusuna ait kavram yanılgılarının tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma için Kilis ilindeki 3 ortaokuldan toplam 43 öğrenci seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 2 aşamalı ve 11 sorudan oluşan kavram yanılgısı testi kullanılmıştır. Testin uygulanması ve cevapların incelenmesinin ardından 9 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Testte ve görüşmelerde verilen cevaplar incelenerek tespit edilen kavram yanılgılarına ait kategori, kod ve sıklık tabloları oluşturulmuştur. Araştırmanın sonucunda; orantı kavramının çarpan ifadesi ile ilişkilendirilmesi, çarpımsal yerine toplamsal akıl yürütülmesi, ters orantının doğru orantının özel hali olarak düşünülmesi, orantının gerçek miktar olarak düşünülmesi, doğru ve ters orantı durumlarının ayırt edilememesi şeklindeki kavram yanılgılarıyla ii karşılaşılmıştır. Ayrıca yabancı uyruklu öğrencilerin alanyazın ile benzer kavram yanılgılarına sahip olmalarının yanında alanyazında gözlemlenmeyen kavram yanılgılarına sahip oldukları da tespit edilmiştir. Aynı zamanda yabancı uyruklu öğrencilerin oran ve orantı konusunun akademik dil gerektirmesinden ve sözel ifadeler içermesinden kaynaklı zorlandıkları gözlemlenmiştir. Araştırmanın son bölümünde elde edilen verilerden yola çıkılarak eğitimcilere ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In 2011, millions of foreign nationals migrated to Turkey as a result of the civil war in Syria. For 13 years, the education of foreign students who have been living in our country and are of school age is provided in public schools. Increasing the quality of education of these students and their academic success is important for the society and for their general success. Foreign students experience difficulties in their education due to situations such as language deficiency and prejudice. It is thought that the fact that these students have misconceptions in addition to the existing difficulties will create a negative situation in terms of their academic achievement. This study was conducted to determine the misconceptions of foreign students studying in the 7th grade on the subject of ratio and proportion. A total of 43 students from 3 secondary schools in Kilis province were selected for the study. A 2-stage, 11-question misconception test was used as a data collection tool. After analysing the answers in the test, semi-structured interviews were conducted with 9 students. The answers given in the test and interviews were analysed and categories, codes and frequency tables of the misconceptions were formed. As a result of the research, misconceptions such as associating the concept of proportion with the expression of multiplier, reasoning summatively instead of multiplicatively, thinking inverse proportion as a special form of direct proportion, thinking proportion as the real amount, and not distinguishing between direct and inverse proportion were encountered.