Peygamberimizin hayatı dersi sahabe ünite konularının kazanımlar çerçevesinde Türk ve yabancı uyruklu öğrenciler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi: Yalova örneği
Evaluation of the impact of the lesson on the life of our Prophet on Turkish and foreign students within the framework of the achievements of the companions unit topics: The case of Yalova
  1. Tez No: 986991
  2. Yazar: ALİ RAMAZAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Eğitim sistemleri öğrencilere sahip oldukları temel değerleri kazandırmak ve etkilenme sürecini sahip oldukları değerler muvazenesinde olumlu bir değişim sürecine dönüştürmek üzere programlarını ve müfredatlarını belirler. Eğitim sistemimiz de milli ve manevi değerlerimiz ışığında belirlediği kök değerleri kazandırabilmek için dersler, programlar ve planlar, öğretim faaliyetleri ile eğitim ana çatısı altında birçok faaliyet ve etkinlikler belirlemiştir. Bu değerlerin kazandırılması tek bir dersin veya ünitenin birkaç kazanımına sığmayacak kadar yoğun, önemli ve sürece yayılmış durumdadır. Öğrencilerin eğitim sistemimizin belirlediği değerleri davranış haline getirebilmesi için tüm derslerin müfredat ve kazanımlarına belirli hedefler konulmuştur. Bu hedeflere ulaşma konusunda bazı dersler içerikleri itibariyle daha ön plana çıkmaktadır. İmam hatip ortaokullarında zorunlu diğer ortaokullarda seçmeli olarak okutulan Peygamberimizin Hayatı dersi milli ve manevi değerleri kazandırmak adına büyük bir öneme sahiptir. Çocuklar sosyalleşme süreçlerini aileleri, sınıf arkadaşları, öğretmenleri ve bunlar dışında kalan çevrelerinden etkilenerek devam ettirirler. Bu etkilenme süreci kimi zaman bilinçli kimi zaman farkında olunmayan bir özelliğe sahiptir. Peygamberimizin Hayatı dersinde öğrenciler Peygamber Efendimiz as'ı tanıma ve onun örnekliğini içselleştirme hedefine matuf bir öğretim programı ile dersler işlemiş olurlar (DÖGM, 2018). Bu örnekliği doğru anlamlandırma ve içselleştirme yolunda önemli örneklerden birisi de Hz. Peygamber as döneminde çocuklar, gençler, yetişkinler, yaşlılar, kadınlar, ailesi ve akrabaları Hz. Peygamber'i nasıl anladılar ve hayatlarına nasıl aktardılar konusudur. Bir hedefe ulaşmaya çalışırken o hedefe ulaşmış insanların örnekliği önemlidir. Çalışmamızda imam hatip okullarında zorunlu olarak okutulan Peygamberimizin Hayatı dersinin 2022-2023 eğitim öğretim yılında 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda okutulmakta olan ders kitaplarının 5. üniteleri olan sahabe üniteleri ile sınırlıdır. Çalışmada sahabe ünitelerinin kazanımlarının öğrenilme ve davranış haline getirilmesi hususunun, Yalova Zehra Ekşinozlugil Kız AİHL bünyesindeki ortaokul bölümünden belirlenen örneklem grupla mülakat yöntemi ile belirlenmesi hedeflenmektedir. Örneklem grubun yarısı Türk öğrencilerden ve diğer yarısı da yabancı uyruklu öğrencilerden seçilmiş, bu sayede eğitim sistemimizin belirlenen konu çerçevesinde Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerdeki öğrenilme ve içselleştirilme durumunun kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde sahabe kavramı, araştırmanın konusu, problemi, amacı, önemi gerekçesi, sınırlılıkları ve örneklem gruba dair bilgiler belirtilecektir. İkinci bölümde öğrencilerle yapılan mülakatların değerlendirmesi ve bulgulara yer verilecektir. Üçüncü bölümde sonuç ve önerilere yer verilecektir. Araştırma kaynakça ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Education systems determine their programs and curricula in order to provide students with the basic values they have and to transform the process of influence into a positive change process in the balance of the values they have. Our education system has determined many activities and events under the main body of education together with courses, programs and plans, teaching activities in order to gain the root values determined in the light of our national and spiritual values. The acquisition of these values is too intense, important and spread over a period of time to adapt to a single course or a few acquisitions of a unit. In order for the students to be able to act on the values determined by our education system, certain goals have been set in the curriculum and achievements of all courses. Some courses are more prominent in terms of their content in achieving these goals. The Life of the Prophet, which is compulsory in Imam Hatip secondary schools and elective in other secondary schools, has a great importance in terms of gaining national and spiritual values. Children continue their socialization process by being influenced by their families, classmates, teachers and their environment. This process of influence is sometimes conscious and sometimes unconscious. In the Life of the Prophet (pbuh) course, students are taught with a curriculum for the purpose of getting to know the Prophet (pbuh) and internalizing his example. One of the important examples in the way of understanding and internalizing this example correctly is how children, young people, adults, the elderly, women, family and relatives understood the Prophet and how they transferred it to their lives. When trying to achieve a goal, the example of people who have achieved that goal is important In our study, we aim to evaluate the learning and internalization of the achievements of the Sahaba units, which are limited to the 5th units of the Life of Our Prophet lesson, which is compulsory in Imam Hatip schools and taught in 5th, 6th, 7th, and 8th grades in the 2022-2023 academic year. The sample group will be determined by the interview method with the sample group selected from the middle school department of Yalova Zehra Ekşinozlugil Girls' Anatolian Imam Hatip High School, with the aim of determining the learning and behavioral aspects of the Sahaba units. Half of the sample group will consist of Turkish students and the other half will consist of foreign students, providing an opportunity to compare the learning and internalization status of Turkish and foreign students within the framework of the subject determined by our education system. The introduction section of the study will provide information about the concept of“sahaba”(companions of the Prophet), the subject, problem, purpose, significance, limitations, and sample group of the research in an academic manner. The second section will include an evaluation of the interviews conducted with students and the findings of the research. The third part will present the conclusions and recommendations. The study will conclude with a bibliography.