Relapsing remitting multipl skleroz hastalarında ısı şok proteini 70 (HSP-70) ile 90 (HSP-90)'nın metabolit ve gen ekspresyonlarının sinyal yolak analizi
Analysis of heat shock protein 70 (HSP-70) and 90 (HSP-90) metabolite and gene expression signaling pathways in relapsing-remitting multiple sclerosis patients
- Tez No: 884330
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL TOMBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Multipl skleroz (MS), inflamasyon ve nörodejeneratif süreçlerle karakterize, merkezi sinir sisteminin kronik inflamatuvar bir hastalığıdır. MS'de inflamasyon, ısı şoku proteini 70 (HSP70) ve ısı şok poretini 90'nın (HSP90) hücre içerisinde sentezini ve hücre dışı alana salınımını indükler bu da bağışıklık yanıtlarını ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir. Bu çalışmanın ana amacı, Relapsing Remitting Multipl Skleroz (RRMS)'de hastalığın inflamasyonun en yoğun olduğu atak döneminde ve hastalığın akut inflamatuvar aktivitesinin gerilediği remisyon dönemindeki serum HSP70, HSP90 seviyelerini saptamak ve bu proteinlerin gen ekspresyon düzeylerini belirleyip atak ve remisyon döneminde hastalığın patogenezindeki rolünü anlayabilmektir. Bu prospektif çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi S.B. Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Nöroloji Multipl Skleroz polikliniğinden takipli olan RRMS tanılı 18-50 yaş aralığında 40 hasta (ortalama yaş; 33,55±10,04, 26 Kadın), yaş ve cinsiyet açıcından eşleştirilmiş 40 kişilik sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hasta grubunun %60'ı (n=24) remisyon döneminde iken, %40'ı (n=16) ise atak dönemindeydi. Serum örneklerinde enzim bağlı immunosorbent yöntem (ELISA) yöntemi ile çalışılmak üzere HSP70'in aktif indüklenebilen formu olan HSPA1A ve yapısal formu olan HSPA8; HSP90 'ın aktif indüklenebilen formu olan HSP90AA2 ve yapısal formu olan HSP90AB1 belirlenmiştir. Çalışmanın sonraki basamağında ise MS atak dönemindeki hastalarda sağlıklı kontroller ile karşılaştırılarak kan örnekleri, HSP ilişkili genlerin ekspresyonlarının saptanması amacıyla laboratuvar ortamında gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronic inflammatory disease of the central nervous system (CNS) characterized by inflammation and neurodegenerative processes. In MS, inflammation induces the synthesis and extracellular release of heat shock protein 70 (HSP70) and heat shock protein 90 (HSP90) within cells, which can trigger immune responses. The aim of this study is to determine the serum levels of HSP70 and HSP90 during the relapse phase, when inflammation is most agressive, and the remission phase, when acute inflammatory activity has decreased, in patients with Relapsing Remitting Multiple Sclerosis (RRMS). Additionally, the study aims to discuss the role of these proteins in the pathogenesis of the disease by analyzing their gene expression levels during both the relapse and remission phases. This prospective study included 40 patients aged 18-50 years (mean age: 33.55±10.04 years, 26 women) diagnosed with RRMS and followed up at the Neurology Multiple Sclerosis outpatient clinic of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, along with an age- and sex-matched control group of 40 healthy individuals (mean age: 32.95±9.40 years, 26 women). Among the patient group, 60% (n=24) were in the remission phase, while 40% (n=16) were in the attack phase. In this study, the serum samples obtained were analyzed using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method to measure the inducible form of HSP70, HSPA1A, and its structural form, HSPA8; as well as the inducible form of HSP90, HSP90AA2, and its structural form, HSP90AB1. In the next phase of the study, blood samples from patients in the MS attack phase were compared to healthy controls, and the expression of HSP-related genes was assessed in the laboratory using the real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) method.