Subjektif tinnituslu hastalarda biyolojik geri bildirimin hasta şikayetleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of biofeedback on patient complaints in subjective tinnitus patients
- Tez No: 884331
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KARABEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, nabız oksimetresi kullanılarak uygulanan kalp hızı değişkenliğine dayalı biyolojik geri bildirim tabanlı bilişsel davranışçı terapi yönteminin subjektif tinnituslu hastaların tedavi öncesi ve sonrası şikayetleri arasındaki farkın değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'ne subjektif tinnitus şikâyeti ile başvuran, normal işitmeye sahip 30 hasta dahil edildi. Uygulanan terapi oturumları, her bir seans 20 dakika olacak şekilde toplam 10 seanstan oluştu. Çalışmanın başında ve sonunda tinnitusun etki düzeyini belirlemek için Tinnitus Engellilik Anketi (TEA) ve tinnitusun psikolojik etki düzeyini belirlemek amacıyla Belirti Tarama Listesi (The Symptom Checklist-90-R; SCL90R) hastalar tarafından dolduruldu. Terapi öncesi ve sonrası elde edilen bulgular karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the difference between the pre-and post-treatment complaints of patients with subjective tinnitus using a heart rate variability-based biofeedback-based cognitive behavioral therapy method applied with pulse oximetry. In our study, 30 patients with normal hearing who applied to Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital Otolaryngology Clinic with subjective tinnitus complaints were included. The therapy sessions consisted of a total of 10 sessions, each session lasting 20 minutes. At the beginning and end of the study, the Tinnitus Disability Questionnaire (TEA) was filled out by the patients to determine the impact level of tinnitus, and the Symptom Checklist-90-R (SCL90R) was filled out by the patients to determine the psychological impact level of tinnitus. The findings obtained before and after therapy were compared.