Elektroeğirme yöntemi ile antimikrobiyal yara örtüsü üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of antimicrobial dressings by electrospinning
  1. Tez No: 884360
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yara iyileşmesi karmaşık ve dinamik bir süreçtir ve bu süreçte yara bakımı önemli bir rol oynamaktadır. Yara iyileşmesi esnasında oluşabilecek enfeksiyonel ve patalojik etkenler, yaranın iyileşme sürecini uzatmaktadır. İnsanlar uzun yıllardır pek çok bitkiyi hem kullanım kolaylığı açısından hem de kimyasal etkilere daha fazla maruz kalmamak adına yara tedavilerinde tercih etmişlerdir. 'Helichrysum plicatum' bitkisi polifenoller, kumarinler ve uçucu yağlar gibi bileşik grupları içerir ve bundan dolayı antienflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özellikler göstermektedir. Son zamanlarda yara iyileşmesinde popüleritesini koruyan nanolif teknolojileri; nanoliflerin geniş yüzey alanına sahip olmaları, gözeneklilik, nem geçirgenliği, mekanik dayanım, yarayı dış enfeksiyonlardan koruma ve hücrelere kolay adapte olma özelliklerinden dolayı ön plandadır. Bu sebeple çalışmamızda kullanılan altın otu bitkisinin özütü elde edilerek, %1 gümüş nitrat (AgNO3) ilavesiyle birlikte canlılar için biyouyumlu olan polivinil alkol (PVA) ve polivinilpirolidon (PVP) polimerlere eklenmiş ve yara iyileşmesinde kullanılabilecek antimikrobiyal özellikte potansiyel yara örtüsü üretimi hedeflenmiştir. Belirli derişimlerde hazırlanan PVA ve PVP çözeltilerinin farklı oranlarda birleştirerek çözeltiler elde edilmiş ve bu çözeltilere %0,5, %1, %2, %4 ve %5 derişimlerine sahip bitki özütü ilavesi yapılmıştır. Elektroeğirme yöntemi kullanılarak elde edilen bitki özüt ilaveli kompozit nanolifler üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Nanoliflerin karakterizasyonu Fourier Dönüşümlü Infrared Spektroskopisi (FT-IR), Termo-gravimetrik Analiz (TGA/DTA), Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Ayırımı Spektroskopisi (EDX) ve Antimikrobiyal Aktivite analiz yöntemleriyle yapılmıştır. Nanoliflerin SEM sonuçları değerlendirildiğinde bitki özütü ilave edilen kompozit liflerin ortalama lif çapını artırdığı görülmüştür. Antimikrobiyal aktivite sonuçlarında, özüt ve gümüş ilaveli nanoliflerde s. aureus ve e. coli bakteri suşlarına ve maya c. albicans'a karşı etkili olduğu görülmüştür. Bakteriler için en yüksek inhibisyon çapı 16mm ve 11 mm olarak, maya için 17 mm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a complex and dynamic process, with wound care playing a crucial role in this progression. Infectious and pathological factors that may occur during wound healing can prolong the recovery process. For many years, people have preferred using various plants in wound treatments both for ease of use and to minimize exposure to chemicals. The plant 'Helichrysum plicatum' contains compound groups such as polyphenols, coumarins, and essential oils, endowing it with anti-inflammatory, antimicrobial, and antioxidant properties. Nanofiber technologies, which have recently maintained their popularity in wound healing, are highlighted due to the extensive surface area, porosity, moisture permeability, mechanical strength, protection against external infections, and easy adaptation to cells. Therefore, in our study, an extract of the golden everlasting plant was obtained and added to biocompatible polymers, polyvinyl alcohol (PVA), and polyvinylpyrrolidone (PVP), along with 1% silver nitrate (AgNO3), aiming to produce a potential wound dressing with antimicrobial properties suitable for living organisms. Solutions were prepared by combining PVA and PVP solutions at different ratios, and plant extract was added at concentrations of 0.5%, 1%, 2%, 4%, and 5%. Composite nanofibers with plant extract were produced using the electrospinning method and characterized. The characterization of nanofibers was conducted using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Thermogravimetric Analysis (TGA/DTA), Differential Scanning Calorimetry (DSC), Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive Spectroscopy (EDX), and Antimicrobial Activity analysis methods. Evaluation of SEM results revealed that the addition of plant extract increased the average fiber diameter of composite fibers. In the results of antimicrobial activity, it was observed that extracts and silver-incorporated nanofibers were effective against S. aureus and E. coli bacterial strains, as well as yeast C. albicans. The highest inhibition zones for bacteria were found to be 16 mm and 11 mm, while for yeast it was 17 mm.