الإمام الصَّفُّوري وشخصيته العلمية- دراسة وتحقيق جزء من مخطوطه (صلاح الأرواح والطريق إلى دار الفلاح)
İmam es-Saffuri ve ilmi kişiliği: Salahu'l-ervah ve't-tariku ila dari'l-felah adlı mahtut eserinin bir bölümünün tahkiki
- Tez No: 884391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALI ALAHMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışmada Abdurrahman b. Abdusselam el-Saffuri'nin (ö.894) Salahu'l-Ervah ve't-Tariku İla Dari'l-Felah adlı kitabının incelenmesi ele alınmıştır. Bu çalışma, Müslüman bireyi, Cenab-ı Hakk'ın rızasını kazanmak ve günahlardan kaçınmak için İslam şeriatine uymaya teşvik etmesi hasebiyle, yazarın ele aldığı konuların öneminden dolayı değer kazanmaktadır. Böylelikle kendisi bir Müslümanın nelere uyması, neleri terk etmesi ve uzak durması gerektiğini, hem Rasulullah'ın sünnetinden hem de sahabeden rivayet edilen rivayetlerden yola çıkarak sistemli bir şekilde açıklamaktadır. Bu çalışma, araştırmacının çalışmanın bu konu açısından önemini, araştırmanın amaçlarını, çalışmanın problemini ve sorularını anlattığı bir giriş bölümü ve dört bölüm içermektedir. Kitabın birinci bölümünde yazarının hayatı, ikinci bölümde yazarın aktardığı hadislerden bazılarının incelemesi, üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise tahkik edilmiş metni yer almıştır. Daha sonra da ulaşılan en belirgin sonuçlar sunularak çalışma sonlandırılmıştır. Bu sonuçlardan bazıları şöyle sıralanabilir: Müellif, hadislerin tahriçlerinden çok kitabın konularını ve içeriğini sunmaya önem vermiştir. Eserde müellif, amellerin faziletleri konusunda zayıf hadislerle amel etmenin caiz olduğu görüşünü kabul ederek hem sahih hem de zayıf hadislere dayanmıştır. Bunlardan sonra da araştırmacı bir dizi öneri ve genel olarak çalışmada ele alınan fikirlerden bahseden bir sonuç sunarak kaynakça ve fihrisler ile çalışmayı sonlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the verification of the book“Salah al-Arwah and the Path to the Abode of Success”by Abdul Rahman ibn Abdul Salam al-Safoori, who passed away in the year 894 AH. The significance of this topic stems from the importance of the author's discussions, as he encourages Muslims to adhere to Islamic Sharia in order to attain the pleasure of Allah and avoid committing sins. The author systematically elucidates the obligations and prohibitions for Muslims based on the Sunnah of the Prophet Muhammad ﷺ and the traditions of the Companions. The study comprises an introduction in which the researcher discusses the importance and objectives of the study, the research problem, and inquiries. It also includes four chapters. The first chapter covers the life of the book's author, may Allah have mercy on him. The second chapter focuses on the modern study of some of the hadiths mentioned by the author. The third and fourth chapters encompass the verified text. The study concludes with a presentation of the key findings, highlighting that the author primarily emphasized presenting the themes of the book rather than verifying the hadiths. Noteworthy results include, The author, may Allah have mercy on him, devoted more attention to presenting the book's topics and contents than to verifying the hadiths, The author relied on both authentic and weak hadiths, arguing for the permissibility of acting upon weak hadiths in matters of virtues of deeds. The study concludes with recommendations and a summary of the ideas discussed, followed by an index and table of contents.