Türkiye'nin PKK terörü ile mücadelesinin kamu politikası analizi açısından bir değerlendirmesi
An evaluation of Turkey's fight against PKK terrorism in terms of public policy analysis
  1. Tez No: 884399
  2. Yazar: YAZGIM DEMİR AKYIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH MUSTAFA ÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Terör ve terörizm, dünya ve Türkiye için azami düzeyde önem arz eden, insan hayatını ve ülke yönetimlerini karmaşık bir ilişkiler ağı ile oldukça olumsuz bir şekilde etkileyen kavramlardır. Yıllar boyunca terör deneyimleri yaşamış ve yaşamaya devam eden bir ülke olan Türkiye bu sebeple tarihinin en büyük kayıplarını vermiştir. Bu araştırmada Türkiye'nin en önemli terör odaklarından biri olan PKK Terör Örgütü ile 1984-2015 yılları arasında sürdürdüğü mücadele politikası, bir kamu politikası analizi çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır. Sorunun gündeme gelişi ve politika için gündem oluşturulmasından başlayarak, terörle mücadele aktörleri, terörle mücadele politikasının yasal dayanakları, politikanın uygulanması ve bunların sonuçlarının, PKK'nın dönemsel strateji ve taktikleriyle karşılaştırarak ele alınması ve tüm bunlardan yola çıkarak, terörle mücadele politikasının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Konuya, sorunun iki tarafı olan devlet ve örgüt penceresinden bakılarak, dönemsel olarak yapılan analizler alışılmışın aksine terörle mücadelenin nicel değil, nitel özelliklerine yoğunlaşılarak yapılmıştır. Ayrıca bu araştırma ile gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında Türkiye için nispeten yeni bir konu olan kamu politikası ve kamu politikası analizi alanlarına da katkı sağlayabilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Terror and terrorism are concepts that are of utmost importance for the world and Turkey, and express human lives and country administrations in a very negative way through a complex network of relations. Turkey, a country that has experienced and continues to experience terrorism for years, has suffered the greatest losses in its history for this reason. In this research, Turkey's policy of fighting against the PKK terrorist organization, one of the most important terrorist focuses, between 1984 and 2015, was tried to be examined within the framework of a public policy analysis. Starting from the raising of the issue and setting the agenda for the policy, it is aimed to discuss the actors in the fight against terrorism, the legal basis of the fight against terrorism, the implementation of the policy and their consequences by comparing them with the PKK's periodic strategies and tactics, and, based on all these, to evaluate the fight against terrorism policy. By looking at the issue from the perspective of the state and the organization, which are the two sides of the problem, periodic analyzes have been made by focusing on the qualitative rather than the quantitative features of the fight against terrorism, contrary to usual. In addition, this research aims to contribute to the fields of public policy and public policy analysis, which is a relatively new subject for Turkey compared to developed countries.