Diyarbakır Hevsel bahçelerinin görsel yorumlaması
Visual interpretation of Diyarbakir Hevsel gardens
  1. Tez No: 884420
  2. Yazar: EYLEM SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN MÜSLÜM BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma; yaşayan ve antik bir bahçe olarak 8 bin yıldır varlığını sürdüren Hevsel Bahçeleri'nin, doğa ve şehri beslenmesi ile ilişkilerinin sanatsal bir perspektifle incelenmesidir. Doğa ile insan arasındaki uzun süreli etkileşim, Hevsel Bahçeleri gibi önemli ekosistemlerin insan kültürü ve medeniyetinin gelişimindeki rolünü anlamak için zengin bir zemin sunar. İnsanoğlu var olduğu süre içerisinde doğayla etkileşim halinde olmuştur. İnsan ve doğa, birbirini bütünleyen yaşam gerçekliğine işaret eder. Bu bağlamda, Mezopotamya'nın zengin su kaynaklarıyla beslenen Hevsel Bahçeleri, insanlığın doğayla kurduğu önemli ilişkilerden birini temsil etmektedir. Bu bahçeler, sadece ekolojik değil, aynı zamanda kültürel ve sosyal açıdan da büyük öneme sahiptir. Medeniyetlerin beşiği olarak kabul edilen Mezopotamya topraklarında varlığını sürdüren Dicle ve Fırat Nehirleri, çeşitli canlılar için habitat kaynağı olmuştur. Bu habitat örneklerinden biri olan Hevsel Bahçeleri, araştırmalar doğrultusunda ekoloji, zooloji gibi bilim dallarına önemli katkıları olmuştur. Ek olarak, bu bahçeler tarih boyunca insan toplumları için sosyal ve ekonomik anlamda da önemli bir rol oynamıştır. Medeniyetlerin kurulup yıkıldığı bu coğrafyada, insanın doğayla etkileşimi kaçınılmazdır. Bu bağlamda tarih bize çeşitli örnekler sunar. Hevsel Bahçelerinin var olduğu coğrafyada, toplum için sosyolojik, ekonomik ve kültürel katkılar sağlamasının yanı sıra birçok sanatçı, yazar ve düşünüre ilham kaynağı olmuştur. Bu ilham, görsel sanatlar ve edebi eserlerin zenginleşmesine ve Hevsel bahçelerinin sembolik öneminin artmasına yol açmıştır. Bu araştırmanın bir diğer amacı da görsel sanatlar ve edebi eserler bağlamında incelemeler yapmak ve elde edilen verileri bir araya getirmenin yanı sıra, 21. yüzyılda Hevsel Bahçeleri'nin değişimi ve dönüşümünün sonucunu resimle ifade etmektir. Böylece, sanatın Hevsel Bahçeleri'nin tarihsel ve kültürel önemini vurgulama potansiyeline dikkat çekilmiş olacaktır. Bu araştırma, doğa ve insan ilişkisi, kültürel mirasın korunması ve sanatın tarih ve çevre üzerindeki etkisi gibi önemli konulara ışık tutarak, multidisipliner bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This research; It is an artistic perspective of the Hevsel Gardens, which has existed as a living and ancient garden for 8 thousand years, and its relationship with nature and the nourishment of the city. The long-term interaction between nature and humans provides a rich basis for understanding the role of important ecosystems such as the Hevsel Gardens in the development of human culture and civilization.Human beings have interacted with nature throughout their existence. Man and nature point to the reality of life that complements each other.In this context, Hevsel Gardens, fed by the rich water resources of Mesopotamia, represent one of the important relationships that humanity has established with nature.These gardens are of great importance not only ecologically, but also culturally and socially.The Tigris and Euphrates Rivers, which continue to exist in the lands of Mesopotamia, which is considered the cradle of civilizations, have been a source of habitat for various living creatures.Hevsel Gardens, one of these habitat examples, has made significant contributions to branches of science such as ecology and zoology in line with research. Additionally, these gardens have played an important social and economic role for human societies throughout history.In this geography where civilizations are established and destroyed, human interaction with nature is inevitable. In this context, history offers us various examples.In addition to providing sociological, economic and cultural contributions to the society in the geography where Hevsel Gardens exist, it has been a source of inspiration for many artists, writers and thinkers.This inspiration led to the enrichment of visual arts and literary works and the increase in the symbolic importance of the Hevsel gardens.Another aim of this research is to make studies in the context of visual arts and literary works and to bring together the obtained data, as well as to express with pictures the result of the change and transformation of Hevsel Gardens in the 21st century.Thus, attention will be drawn to the potential of art to emphasize the historical and cultural importance of Hevsel Gardens.This research aims to present a multidisciplinary approach by shedding light on important issues such as the relationship between nature and humans, the preservation of cultural heritage and the impact of art on history and the environment.