Okçuluk sporuna katılan bireylerin ciddi boş zaman açısından incelenmesi
Analysing the persons serious leisure who attend archery sport
  1. Tez No: 543994
  2. Yazar: TUÇE YAĞMUR GÖKLEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN TERCAN KAAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ciddi ve kayıtsız boş zaman kavramları ile ilgili yapılan çalışmalar Türkiyede yeni bir gündeme sahip olmasına rağmen aslında dünyada uzun yıllardır süren etnografik çalışmalarla zengin bir tarihe sahiptir. Robert Stebbins (2008) yaptığı araştırmalar sonucunda ciddi boş zamanı“özel bilgi, beceri ve deneyim gerektiren, oldukça önemli, ilginç ve tatmin edici olan amatör, hobi ya da gönüllü faaliyetler ile ilgili kariyer elde etmek amacıyla, seçilen etkinliğe sistematik bir şekilde katılım göstererek takip etmek için harcanan zaman dilimidir”şeklinde tanımlamıştır. Türkiye'de ciddi ve kayıtsız boş zaman konularında yapılan araştırma ve incelemelerde yetersiz kalındığı farkedilerek bu konulardaki araştırmalar son yıllarda artmaya başlamıştır. Bu nedenle bu çalışmada yapılan araştırmalara katkı sağlamak ve ciddi boş zaman olgusunu okçuluk branşı içerisinde inceleyerek yeni bilgiler edinilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma amacına göre tanımlayıcı, yapılış zamanına göre kesitsel, veri toplama yöntemine göre anket çalışmasıdır. Araştırma tarama modeliyle tasarlanmıştır. Tez çalışmasının evrenini ülkemizde okçuluk branşıyla yarışma düzeyinde ilgilenen, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde okçuluk yarışmalarına katılan sporcular oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 3 bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Birinci bölümde katılımcılara ait demografik bilgileri ve katılımcıların okçuluk sporuna katılım biçimleri ve sıklıklarının irdelendiği sorular bulunmaktadır. Anket formunun ikinci bölümünde ise Akyıldız (2013) tarafından geliştirilen türk kültürüne uygunluğu geçerlik ve güvenilirlik çalışmalarıyla tespit edilen 42 adet 5 li likert tipi maddeden olışan 'Ciddi ve Kayıtsız Boş Zaman Ölçeği' kullanılmıştır. Ölçeğin toplam güvenirliği ise ,95 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the researches carried out in the field of serious and casual leisure time have a recent agenda in Turkey; in fact, they have had background that is rich with the ethnographic studies. Robert Stebbins has described the serious leisure time as“the period that is spent to follow the activity- which has been chosen to have a career in a field that requires special knowledge, skill and experience, quite significant, interesting and which is related to activities which is amateur, hobby or satisfying voluntary- by participating systematically”. The number of the researches which have been carried out in the field of serious and casual leisure time in Turkey has started to increase since the fact that the number of the researches and analyzing was insufficient was realized. Therefore, in this study, it is intended to contribute to studies that carried out in this field and to obtain new information by analyzing the phenomenon of serious leisure time in the branch of archery. With regards to aim, this study is descriptive, with respect to time of being applied is cross sectional and with regards to data acquisition, it is a survey study. The research has been designed with survey model. The universe of this thesis study consists of sportsmen interested in the field of archery at a level of competition in our country and taking part in local, national and international competitions. A survey form that consists of two sections has been utilized as a data acquisition tool. In the first section, there are questions with which the information in respect of demographic background of the participants and the way of joining and frequency of their participation in the archery sport have been examined. In the second section of the survey form, consisting of 42 items 5 ranges likert scale,“Serious and Casual Leisure Time Scale”designed by Akyıldız (2013), determined its reliability and validation with the sense of convenience to Turkish Culture via the studies, has been utilized. The total reliability of the scale was calculated as .95. For the statistical analysis, descriptive statistics, frequency distributions, students t-test, multivariable variance analysis and correlation analysis was utilized.