8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde kullanılabilecek hatıratların incelenmesi
Examination of memories that can be used in the 8th grade Revolution History and Kemalism lesson
  1. Tez No: 884427
  2. Yazar: İREM ÇANKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE EMEL AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Öğrencilerin tarih derslerine olan ilgisini artırmak, öğretimi zenginleştirmek ve sınıf içi ortamı tarih dersinin verimliliği lehine kurgulamak amacıyla birinci elden kaynaklar önemli birer yardımcıdır. Bu noktada birinci elden kaynaklardan biri olan hatıratların, özellikle T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinde kullanımı iyi bir tercih olabilir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, 8.sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinde kullanılabilecek hatırat türündeki edebi eserlerin incelenmesi ve bu eserlerin 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Öğretim Programı'nda yer alan üniteler ve kazanımlarla ilişkilendirilmesini sağlamaktır. Uzman görüşleri ve alan yazındaki çalışmalar doğrultusunda belirlenmiş 11 farklı hatırat türündeki eser ele alınmış ve bu eserlerin 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Öğretim Programı'ndaki kazanımlarla ilişkilendirilmesi yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu araştırmada, doküman incelemesi yoluyla elde edilen veriler, betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, incelenen hatıratların T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri kazanımları ile ilişkilendirilebildiği ve incelenen eserlerde ilişkilendirilen pasajların tarih dersi öğretiminde kullanılabileceği söylenebilir. Bu çalışma, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin öğretiminde uygun hatırat seçimi ve hatıratların kazanımlarla ilişkilendirilmesi bakımından Sosyal Bilgiler öğretmenlerine yol gösterebilir. Bu bakımdan gelecekteki araştırmalar için farklı hatıratlar ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri kazanımlarının ilişkilendirilmesi ve öğretmenlere dersin öğretiminde daha çok alternatif sunulması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
First-hand sources are important aids in order to increase students' interest in history lessons, enrich teaching, and create the classroom environment in favor of the efficiency of the history lesson. At this point, the use of memoirs, which are one of the first-hand sources, may be a good choice, especially in T.C. Revolution History and Kemalism lessons. In this regard, the aim of the research is to examine literary works in the memoir type that can be used in the 8th grade T.C. Revolution History and Kemalism lessons and to relate these works to the units and achievements in the 8th-grade T.C. Revolution History and Kemalism lessons curriculum. Eleven different types of memoirs, determined in line with expert opinions and studies in the literature, were discussed and these works were associated with the achievements in the 8th grade eleven curriculum. In this research, where qualitative research method was used, the data obtained through document analysis were analyzed with descriptive analysis. When the results of the research are evaluated in general, it can be said that the memoirs examined can be associated with the achievements of the T.C. Revolution History and Kemalism lessons and the passages associated with the examined works can be used in history teaching. This study can guide social studies teachers in terms of choosing appropriate memoirs and associating memoirs with achievements in teaching T.C. Revolution History and Kemalism lessons. In this regard, it may be suggested for future research to associate different memoirs with the achievements of T.C. Revolution History and Kemalism lessons and to offer teachers more alternatives in teaching the course.