Orman suçlarında toplumsal algı (Çankırı ili örneği)
The public perception of forest crimes (the case of Çankırı province)
  1. Tez No: 884445
  2. Yazar: RAHİME DİLARA ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜSTÜNER BİRBEN, DOÇ. DR. GÖKÇE GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Orman suçları, orman kaynaklarının sürdürülebilirliğini ve toplumun refahını tehdit eden önemli bir sorundur. Bu çalışma, Çankırı ilinde orman suçları ve bu suçlara ilişkin yaptırımlara dair halkın algısını ve bilgi düzeyini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ana materyalini, Çankırı il merkezinde 400 katılımcı ile yüz yüze yapılan anketler oluşturmaktadır. Veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiş ve Ki-Kare testi ile belirli değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Anket sonuçları, katılımcıların çoğunluğunun ormanların korunması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu, ancak devlet denetimini yetersiz bulduğunu göstermektedir. Ayrıca, ormancılıkla ilgili kurumların toplumu bilgilendirme konusunda yetersiz kaldığına dair yaygın bir algı bulunmaktadır. Orman suçları ve yaptırımlarına ilişkin bilgi düzeyi ise genel olarak düşük seviyededir. Eğitim düzeyi, orman suçları ve yaptırımları hakkında bilgi sahibi olmada etkili bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Çalışma bulguları, Çankırı ilinde orman suçları ve yaptırımlarına ilişkin farkındalığın artırılması ve toplumun bilinçlendirilmesi için daha etkili stratejilere ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Özellikle eğitim seviyesi düşük olan ve kırsal kesimde yaşayan vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışmaları önem taşımaktadır. Ayrıca, orman idaresinin denetim faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması ve caydırıcı yaptırımların uygulanması da orman suçlarının önlenmesinde önemli adımlar olacaktır.
Özet (Çeviri)
Forest crimes are a significant problem that threatens the sustainability of forest resources and the well-being of society. This study aims to examine public perception and knowledge levels regarding forest crimes and their penalties in Çankırı province. The main material of the study consists of face-to-face surveys conducted with 400 participants in the Çankırı city center. Data were analyzed using SPSS 22 software, and the Chi-Square test was employed to examine relationships between specific variables. The survey results indicate that the majority of participants agree on the necessity of forest protection but find government supervision inadequate. Furthermore, there is a widespread perception that forestry-related institutions are failing to adequately inform the public. The level of knowledge regarding forest crimes and penalties is generally low. Education level emerges as a significant factor in being informed about forest crimes and penalties. The study findings suggest that more effective strategies are needed to raise awareness and educate the public about forest crimes and penalties in Çankırı province. Informational efforts targeting citizens with lower education levels and those living in rural areas are particularly important. Additionally, increasing the effectiveness of forest administration's supervision activities and implementing deterrent penalties would be crucial steps in preventing forest crimes.