Frıedrıch Nıetzsche'nin Avrupa Birliği: Politik bir proje olarak iyi Avrupalılık
Friedrich Nietzsche's European Union: Good Europeanism as a political project
  1. Tez No: 884447
  2. Yazar: MUHAMET GÖKHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAGIP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Uluslararası İlişkiler, Philosophy, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez Avrupa bütünleşmesini Friedrich Nietzsche'nin iyi Avrupalılar ve büyük siyaset kavramlarından faydalanarak incelemektedir. Nietzsche siyaseti ulusal ve uluslararası olarak değil büyük ve küçük siyaset olarak sınıflandırmıştır. Küçük siyaset ulusal çıkar ya da uluslararası rekabet gibi konulardan oluşan kitle siyasetini tanımlamaktadır. Bundan dolayı Nietzschegil bir bakış açısı ile bakıldığında uluslararası ilişkiler kuramları kapsam ve içerik bakımından küçük siyaset kuramlarıdır. Buna karşılık büyük siyaset ise etik-politik bir alanı ifade etmektedir. Avrupa birleşmesi büyük siyasetin alanına girmektedir. Bu nedenle Avrupa bütünleşmesi yeni bir Avrupa ethosunun yaratılmasına bağlıdır. Nietzsche sekülerleşen Avrupa için tüm değerlerin yeniden değerlendirilmesini içeren bir felsefi bir program sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines European integration through Friedrich Nietzsche's concepts of“good Europeanism”and“great politic”. Nietzsche classifies politics as being either great or petty politics rather than being national and international. Petty politics consist of mass politics, encompassing issues such as national interest or international competition. International relations theories are theories of petty politics by their scope and content. In contrast, great politics defines the ethical-political sphere within which the European unification falls. Therefore, European integration depends on the creation of a new European ethos. Nietzsche provides a philosophical program for a secularizing Europe, which consists of revaluation of all values.