Friedrich Nietzsche'nin politik felsefesi
Friedrich Nietzsche's political philosophy
- Tez No: 886301
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez, Friedrich Nietzsche'nin politik felsefesinin derinlemesine bir analizini sunmaktadır. Onun politik yönü, felsefesine dair tartışmalarda sıklıkla gölgede bırakılan bir husustur. Bitimsiz tartışmaların süregelen bir figürü olan Nietzsche, politik düşünce bağlamında az da olsa tartışılmış ve sıklıkla yanlış yorumlanmıştır. Bu çalışma, Nietzsche'nin politik fikirlerini, Nietzsche'nin felsefi yapıtının daha geniş bir yelpazesine yerleştirerek açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Bu analizin merkezinde Nietzsche'nin geleneksel ahlaki ve politik paradigmalara yönelik eleştirilerinin, özellikle de 19. yüzyıl Avrupa'sına hâkim olan eşitlikçi ve demokratik değerlere karşı muhalefetinin incelenmesi yer almaktadır. Bu çalışmanın önemli bir kısmı Nietzsche'nin iktidar iradesi kavramını ve bunun politik ve toplumsal dinamikleri anlamaya yönelik sonuçlarını açıklamaya ayrılmıştır. Analiz aynı zamanda Nietzsche'nin üstinsan fikirlerine ve bu kavramın geleneksel politik sistemlere nasıl meydan okuduğuna da değinmektedir. Ayrıca bu tez, Nietzsche'nin başta Nasyonal Sosyalizm olmak üzere çeşitli politik ideolojiler tarafından tahrif edilişini ele almakta ve Nietzsche'nin düşüncelerini gerçek zeminini oturtmayı amaçlamaktadır. Bunu yaparken, Nietzsche'nin politik düşüncesinin karmaşıklıklarına ve nüanslarına ışık tutmaktadır. Ayrıca onun fikirlerinin çoğunlukla radikal olmasına rağmen geleneksel politik çerçeveler içerisinde kolayca kategorize edilemeyeceğini öne sürmektedir. Son olarak tez, değerlerin yaratılmasına; kitle kültürünün ve demokrasinin eleştirisine vurgu yapan Nietzsche'nin politik felsefesinin çağdaş politik meselelere dair değerli perspektifler sunduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an in-depth analysis of Friedrich Nietzsche's political philosophy. His political aspect is often overshadowed in discussions of his philosophy. A figure of endless debate, Nietzsche has been relatively little discussed in the context of political thought and has often been misinterpreted. This study aims to clarify Nietzsche's political ideas by situating them within the broader spectrum of his philosophical work. Central to this analysis is an examination of Nietzsche's critique of traditional moral and political paradigms, particularly his opposition to the egalitarian and democratic values that dominated nineteenth-century Europe. Much of the study is devoted to explaining Nietzsche's concept of the will to power and its implications for understanding political and social dynamics. The analysis also considers Nietzsche's ideas about the Übermensch and how this concept challenges traditional political systems. In addition, this thesis discusses the distortion of Nietzsche's ideas by various political ideologies, particularly National Socialism, and aims to place Nietzsche's ideas in their true context. In doing so, it sheds light on the complexities and nuances of Nietzsche's political thought. It also argues that, despite the often radical nature of his ideas, they cannot be easily categorised within traditional political frameworks. Finally, the thesis suggests that Nietzsche's political philosophy, with its emphasis on the creation of values and critique of mass culture and democracy, offers valuable perspectives on contemporary political issues.