Uluslararası sınıf öğretmenliği eğitimi sempozyumundaki fen ve teknoloji öğretimi alanına ait bildirilerin analizi
Analysis of papers in the field of science and technology teaching at the international classroom teacher education symposium
  1. Tez No: 884459
  2. Yazar: İSMAİL KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Uluslararası Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Sempozyumu (USOS) sınıf öğretmenliği alanında her yıl yapılan uluslararası katılımlı bir sempozyumdur. Bu çalışmada, Uluslararası Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Sempozyumunun Fen ve Teknoloji Öğretimi alanına giren bildirilerin amaç, yöntem, istatistiksel analiz gibi bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda doküman analizi yöntemi kullanılarak, 2015-2023 yılları arasındaki USOS Bildiri Özetleri Kitapçıklarında basılan 3360 bildiriden fen ve teknoloji öğretim alanına dahil olan 340 özet bildiri incelenmiştir. İnceleme esnasında Bildiri İnceleme Formu kullanılmış ve bu form kapsamında özet bildiriler yazar bilgileri (yazar sayısı, unvanları, bağlı olduğu kurumlar), anahtar kelime, konusu, amacı, kullanılan yöntemler, çalışma grupları, veri toplama araçları, istatistiksel yöntemler açısından betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler frekans ve yüzde değerleri ile ifade edilmiştir. Araştırma sonucunda bildirilerin çoğunun amacının hipotez şeklinde ifade edildiği, en çok rastlanan konu görüşler, en sık rastlanan alt konu başlığı kavram bilgisi olduğu belirlenmektedir. Bildirilerde en çok kullanılan yöntemlerin nicel ve nitel yöntemler olduğu; betimsel, deneysel ve tarama modellerinde daha çok bildiri yazıldığı saptanmıştır. Sıklıkla sınıf öğretmenliği lisans öğrencileri ve ilkokul öğrencileri ile çalışıldığı, veri toplama aracı olarak en çok ölçeklerin tercih edildiği, en sık kullanılan istatiksel yöntemin fark testleri olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında bildirilerin dörtte birinin istatiksel analizlerinin, yönteminin, araştırma modelinin açıkça ifade edilmediği görülmektedir. Ayrıca bildirilere en çok katılım sağlayan kurumların Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, MEB'e bağlı kurumlar ve Kastamonu Üniversitesi olduğu tespit edilmiştir. USOS'taki Fen ve Teknoloji Öğretimi alanındaki bildirilere genel bir çerçeve ile bakış şansı sunan bu çalışma farklı öğrenme alanlarında ve yıllarda tekrarlanabilir. ANAHTAR KELİMELER: USOS, Fen ve Teknoloji Öğretim Alanı, Sınıf Eğitimi
Özet (Çeviri)
The International Classroom Teacher Education Symposium (USOS) is an internationally participated symposium held every year in the field of classroom teaching. In this study, it was aimed to examine the papers in the field of Science and Technology Education of the International Classroom Teacher Education Symposium in terms of some variables such as purpose, method, and statistical analysis. For this purpose, 340 abstracts of science and technology education were examined out of 3360 papers published in the USOS Abstracts Books between the years 2015-2023 using the document analysis method. The Abstract Review Form was used during the review and within the scope of this form, the abstracts were analyzed with descriptive analysis in terms of author information (number of authors, titles, institutions they are affiliated with), keywords, subject, purpose, methods used, study groups, data collection tools, and statistical methods. The obtained data were expressed with frequency and percentage values. As a result of the research, it was determined that the purpose of most of the papers was expressed as hypothesis, the most common topic was opinions, and the most common subtopic was concept knowledge. It was determined that the most commonly used methods in the papers were quantitative and qualitative methods; more papers were written in descriptive, experimental and scanning models. It was determined that they were frequently studied with undergraduate classroom teaching students and primary school students, scales were the most preferred data collection tools, and the most frequently used statistical method was difference tests. In addition, it was observed that the statistical analyses, method and research model of one fourth of the papers were not clearly stated. In addition, it was determined that the institutions that participated the most in the papers were Muğla Sıtkı Koçman University, institutions affiliated to the Ministry of National Education and Kastamonu University. This study, which offers a general framework to look at the papers in the field of Science and Technology Education in USOS, can be repeated in different learning areas and years. KEYWORDS: USOS, Science and Technology Teaching Area, Classroom Education