Türkçe öğretmenlerinin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) algıları ve kullanım alışkanlıkları: Batman ili örneği
Turkish teachers' perceptions and use habits of Education Information Network (EBA): The case of Batman province
  1. Tez No: 884458
  2. Yazar: ROJİN DÖĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçe öğretmenlerinin EBA kullanım algıları ve kullanım alışkanlıklarını belirlemektir. Çalışmanın örneklemi Batman ilinde görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 200 Türkçe öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma betimsel nitelikte olup araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anketle toplanmıştır. Anket formunun birinci kısmında öğretmenlerin yaşı, cinsiyeti, öğretmenlerin çalıştığı kurumun yeri, mesleki kıdemleri gibi demografik özellikler yer almaktadır. Anketin ikinci kısmında tutum, üçüncü kısımda EBA kullanım alışkanlığı, sıklığı ve dördüncü kısmında inanç ve düşünceler ile ilgili maddeler yer almaktadır. Araştırma sonucunda, Türkçe öğretmenlerinin EBA'ya yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olumlu olduğu görülmüştür. Türkçe öğretmenlerinin EBA içeriklerinden en fazla“ders kitabı”en az ise“çocuk dergileri”içeriklerini kullandığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin EBA'da en fazla kullandığı aktivite“öğrencilere çalışma göndermek”iken en az kullandığı aktivitenin“kişisel dosya”(Word, power point vb.) yüklemek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Türkçe öğretmenlerinin EBA'ya yönelik inanç ve düşüncelerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırma bulgularından hareketle çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine Turkish EBA usage perceptions and usage levels. The study groups consist of 200 Turkish teachers working in Batman province and participating voluntarily. Whether the research was qualified or not, data was collected by the researcher through a survey. The first part of the survey program includes demographic characteristics such as age, gender, location of the organization's unit, and professional seniority. There are items about attitude in the second part of the survey, EBA usage habits and performance in the third part, and beliefs and thoughts in the fourth part. As a result of the research, it was revealed that the attitudes of Turkish procedures towards EBA were highly positive. Among the EBA contents in Turkish, the most content was“textbooks”and the least was“children's magazines”. The most used activity by teachers in EBA is“study time for students”, and the least used activity is“personal file”(Word, power point, etc.) is made available by uploading. It seems that the belief and current status of Turkish towards EBA is at a medium level. Based on the number of studies, various suggestions are offered.