Ticari açıklık ile işgücü piyasası arasındaki ilişkinin Türkiye ekonomisi üzerine analizi
Analysis of the relationship between trade openness and the labor market on the Turkish economy
  1. Tez No: 884466
  2. Yazar: BUSHRA HAKKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA NAKIPOĞLU ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya ekonomi politikası 1970'lerin sonlarında, ticaret açıklığını hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için herhangi bir kalkınma stratejisinin temel bir unsuru haline getiren önemli dönüşümler yaşamıştır. Devletler arasındaki ekonomik engellerin kaldırılması, ülkelerin ekonomik bileşenlerinin ticaret ortaklarıyla etkileşimini artırarak ekonomilerini etkilemiştir. Ticaret açıklığının ekonomik büyüme üzerindeki olumlu etkilerine rağmen, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler, işgücü piyasası üzerindeki etkileri konusunda endişelerini dile getirmektedir. Türkiye, 1980 yılında korumacı bir ekonomiden ticaret açıklığı politikasına geçiş yapmış ve bu durum ekonomik düzeyde birçok değişime yol açmıştır. Ticaret açıklığı sonrası Türkiye'de istihdam oranları, işgücü piyasasında istihdam talebindeki değişimden etkilenmiştir. Bu durum, işgücü piyasasında yapısal değişimi ve Türkiye'de ticaret açıklık sonrası ulaşım ve makine sektörünün gelişmesi sonucunda becerilere olan talebin değişimini göstermektedir. Diğer yandan bu durum, iş türlerinde farklılıklara ve mevcut işgücü piyasasındaki becerilerle uyumsuzluklara yol açmıştır. Bu çalışmada, 1990-2022 dönemi için ARDL modeli kullanılarak Türkiye'de ticaret açıklığı ve istihdam arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, ticaret açıklığının uzun vadede istihdam üzerindeki etkisini belirlemektir. Oluşturulan modelin bağımlı değişkeni istihdam oranları, bağımsız değişkeni ticaret açıklığı ve kontrol değişkenleri ise kişi başına GSYİH, GSYİH'ye göre brüt sabit sermaye oluşumu ve GSYİH'ye göre sanayi katma değeri olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, bağımlı değişken istihdam ile bağımsız değişkenler olan ticaret açıklığı ve GSYİH'ye göre brüt sabit sermaye oluşumu arasında uzun vadeli negatif bir ilişki olduğunu, GSYİH kişi başına ve GSYİH'ye göre sanayi katma değeri ile ise uzun vadede pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The global economic policy witnessed fundamental transformations in the late 1970s, making trade openness an essential element in any development strategy pursued by developed and developing countries. Removing economic barriers between countries increased the interaction of economic components of countries with their trading partners, which affected their economy. Despite the positive effects of trade openness on economic growth, both developing and developed countries have concerns about its effects on the labor market. Turkey shifted from a protectionist economy to a trade openness policy in 1980, and this was followed by many changes at the economic level. Employment rates were affected after trade openness in Turkey as a result of the change in the demand for employment in the labor market. This highlights the structural change in the labor sector and the change in the demand for skills as a result of the development of the transportation and machinery sector in Turkey after trade openness. On the other hand, this led to a difference in the type of jobs and their incompatibility with the skills available in the labor market. This study analyzes the relationship between trade openness and employment in Turkey using an ARDL model for the period 1990-2022. The aim of the study is to determine the long-term effect of trade openness on employment. The dependent variable of the model is represented by employment rates, the independent variable is represented by trade openness, and the control variables are represented by GDP per capita, gross fixed capital formation relative to GDP, and value added of industry relative to GDP. The results showed a long-term negative relationship between the dependent variable employment and the independent variables represented by trade openness and gross fixed capital formation relative to GDP, while the relationship was positive in the long term with GDP per capita and value added of industry relative to GDP.