Millî Mücadele Döneminde Anadolu'da aşiretler
Tribes in Anatolia During The National struggle
  1. Tez No: 884471
  2. Yazar: KUBİLAY AKŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN MARTTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Anadolu'daki aşiretler, tarihsel süreç içerisinde sosyal, siyasi ve hatta askeri etkiye sahip olmuştur. Bu tez, Türkiye tarihinde aşiretlerin, özellikle de Milli Mücadele dönemindeki kritik önemini derinlemesine incelemektedir. Osmanlı Devleti'nde aşiretler, hem merkezi otorite için bir güç kaynağı hem de yönetim açısından bir zorluk teşkil etmiştir. Devlet, aşiretleri iskân ederek, vergi toplamak suretiyle ve askeri birlikler oluşturarak merkezi otoritesini güçlendirmeye çalışmıştır. II. Abdülhamid döneminde kurulan Hamidiye Alayları gibi aşiretlerden oluşan askeri birlikler, özellikle Doğu Anadolu'da güvenliği sağlamada önemli bir rol üstlenmiştir. Milli Mücadele döneminde ise aşiretler, hem cephelerde savaşarak hem de siyasi arenada yer alarak önemli katkı sağlamışlardır. İtilaf Devletleri, aşiretleri kendi lehlerine çekmeye çalışsalar da birçok aşiret, Milli Mücadele'ye destek vermiştir. Aşiret reisleri, hem cephelerde savaşmış hem de TBMM'de mebus olarak yer alarak milli iradeye katkı sağlamışlardır. Aşiretler, özellikle Doğu ve Güney Cephelerindeki savaşlarda önemli zaferler kazanılmasında büyük başarılar ortaya koymuştur. Bu süreçte TBMM Hükümeti, yasal tedbirler alarak aşiretlerin desteğini kazanmaya çalışmıştır. Öte yandan hükümet, savaş koşullarında kısıtlı imkânlarla ülkeye göç etmek isteyen aşiretlerin iskânı ile uğraşmıştır. Aşiretlerin Milli Mücadele'ye sağladıkları destek, yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atılmasında önemli etki oluşturmuştur. Ancak aynı zamanda, bazı aşiretlerin ülkedeki birlik ve beraberliği bozacak zararlı eylemleri olsa da Anadolu'daki aşiretlerin önemli bir kısmı Milli Mücadele'ye aktif destek vermiştir. Bu tezin çalışma sonucunda, Anadolu'daki aşiretlerin Türkiye tarihindeki karmaşık ve çok yönlü rolü, özellikle de Milli Mücadele dönemindeki kritik önemi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tribes in Anatolia have had social, political and even military influence throughout history. This thesis examines in depth the critical importance of tribes in Turkish history, especially during the War of Independence. In the Ottoman Empire, tribes were both a source of power for the central authority and a challenge to the administration. The state tried to strengthen its central authority by settling tribes, collecting taxes and creating military units. Military units formed from tribes, such as the Hamidiye Regiments established during the reign of Abdulhamid II, played an important role in ensuring security, especially in Eastern Anatolia. During the National Struggle, tribes made significant contributions by fighting on the fronts and taking part in the political arena. Although the Allied Powers tried to pull the tribes to their advantage, many tribes supported the National Struggle. Tribal leaders fought on the fronts and contributed to the national will by taking their seats as deputies in the Turkish Grand National Assembly. Tribes achieved great success in winning important victories, especially in the wars on the Eastern and Southern Fronts. During this process, the Turkish Grand National Assembly Government tried to gain the support of the tribes by taking legal measures. On the other hand, the government dealt with the settlement of tribes who wanted to migrate to the country with limited opportunities under war conditions. The support provided by the tribes to the National Struggle had a significant impact on the foundations of the new Republic of Turkey. However, at the same time, although some tribes had harmful actions that would disrupt unity and solidarity in the country, a significant number of the tribes in Anatolia actively supported the National Struggle. As a result of this thesis, the complex and multifaceted role of the tribes in Anatolia in the history of Turkey, especially their critical importance during the National Struggle, has been revealed.