Dehşet yönetimi teorisi çerçevesinde ölüm kaygısının lüks tüketim eğilimleri üzerindeki etkisinde dini tutumun aracı rolü
The mediating role of religious attitude in the effect of death anxiety on luxury consumption tendecies within the framework of terror management theory
- Tez No: 884470
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ TİLTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Her canlı bir gün ölümü tadacaktır. Ölüm her canlının vazgeçilmez bir sonudur. Ancak sadece insanlar bunun farkındadır. Akla geldiğinde gerginliğe sebep olan ölüm, insanların davranışlarını ve seçimlerini etkilemektedir. Dehşet yönetimi teorisi de insanların ölümle nasıl başa çıktığını açıklayan bir psikolojik teoridir. Teoriye göre insanlar ölümün kaçınılmaz olduğunu hatırladığında oluşan kaygıyla ya kültürel dünya görüşlerine sığınarak ya da benlik saygılarını güçlendirerek başa çıkmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı dehşet yönetimi teorisi çerçevesinde ölüm kaygısının lüks tüketim eğilimleri üzerindeki etkisinde dini tutumun aracı rolünü incelemektir. Bu çalışmada dehşet yönetimi teorisi açısından ölüm kaygısının lüks tüketim eğilimleri üzerindeki etkisinde dini tutumun aracı rolünü çevrimiçi ortamda anket tekniği kullanılarak 301 kişiye uygulanmıştır. Analizler SPSS ve AMOS programları kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışma dini tutumun aracı rolünü Müslüman bir örneklem üzerinden incelemesi açısından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Every living being will taste death one day. Death is an inevitable end for all living creatures. However, only humans are aware of this. Death, which causes tension when it comes to mind, affects people's behaviors and choices. Terror Management Theory is a psychological theory that explains how people cope with death. According to the theory, people can buffer the anxiety arising from the awareness of the inevitability of death either by clinging to their cultural worldviews or by bolstering their self-esteem. The aim of this study is to examine the mediating role of religious attitude in the effect of death anxiety on luxury consumption tendecies within the framework of terror management theory. In this study, the mediaitng role of religious attitude in the effect of death anxiety on luxury consumption tendencies, in terms of terror management theory, was applied to 301 people using an online survey technique. The analyzes were conducted using SPSS and AMOS programs. This study contributes to the literature by examining the mediating role of religious attitude through a Muslim sample.