How does attractiveness of social media content effect travel intention? The case of Georgia
Sosyal medya içerik çekiciliği seyahat etme niyetini nasıl etkiler? Gürcistan örneği
  1. Tez No: 884485
  2. Yazar: NİNO GOGIA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gürcistan'da seyahat etmekle ilgili sosyal medya içeriğinin önemini değerlendirmektir. Dolayısıyla, bu araştırmanın ana amacı, sosyal medya içeriğinin bireylerin destinasyonlarına yönelik niyetli davranışlarını ne kadar etkilediğini göstermektir. Araştırma ayrıca Gürcistan'a seyahat etme niyetini doğrudan belirleyen faktörleri de incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya içeriğinin insan davranışını ne ölçüde etkilediğini bilimsel olarak ortaya koymak ve bir destinasyona seyahat etme niyetini doğrudan şekillendiren belirli faktörleri belirlemektir. Bu faktörlerin belirlenmesi önemlidir, çünkü bu bilgiyi etkili bir şekilde kullanan destinasyon pazarlamacıları, bölgesel kalkınmayı teşvik etmeyi ve daha fazla turisti çekmeyi amaçlayan stratejik girişimleri uygulamaktadır. Bu çabalar, sırasıyla, ülkenin turizm sektörünün ve ekonomisinin büyümesine olumlu katkıda bulunur. Araştırma sorusu“Sosyal Medya İçeriği Nasıl Bir Destinasyonun Seyahat Niyetini Etkiler?”ile çalışma, çeşitli faktörlerin turistlerin destinasyona seyahat etme niyetleri üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, araştırmacılar, araştırmalarını yönlendirmek için son araştırmalardan çıkarılan bir teorik çerçeve kullandılar. Araştırmacılar, bu bağlamda henüz keşfedilmemiş olan Görsel-Uyumluluk Kaynaklı Sosyal Etki (VCSI) kuramını tanıttılar. Çalışmanın verileri, daha önce Gürcistan'a seyahat etmemiş yabancı turistlerle çevrimiçi ve yüz yüze görüşmeler yoluyla elde edildi. Sonuç olarak, toplam 346 anket toplandı. Araştırmanın bulgularına göre, sosyal medyanın çekiciliği destinasyon farkındalığını, destinasyona karşı tutumu ve merayı olumlu yönde etkiliyor ve sonuç olarak destinasyonu ziyaret etme niyetini artırıyor. Bu çalışma hem ülkenin turizm literatürüne hem de daha geniş turizm alanına olumlu katkı yapmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the significance of social media content in the tourism industry. Therefore, the main objective of this research is to demonstrate how much social media content impacts shaping individuals' intentional behavior toward their destination. The paper further examines which factors directly determine the intention to travel to Georgia. The questionnaire technique was used as a data collection method. 346 valid questionnaires were collected by convenience sampling. The data of the study was obtained through online and face-to-face interviews with foreign tourists who have never been to Georgia before. Partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) was used to analyze the collected data. Researchers used the new conceptual framework of“Visual-Congruence-induced Social Influence (VCSI),”which contextualizes the Similarity-Attraction Model in the Social Influence literature. According to the findings of the research, it was determined that social media attractiveness positively impacts destination awareness, attitude towards destination, and curiosity and finally increases the intention to visit the destination. The results of the study suggest that the participants' destination awareness, attitudes toward the destination, and curiosity affect their intention to visit the destination. The results revealed that Visual-Congruence-induced Social Influence positively impacts an individual's behavior. This study contributes to the tourism literature in Georgia by introducing a new theory regarding the impact of social media content, which holds significant implications for the advancement of the country's tourism sector.