Dijitalleşmenin kültür tüketimine etkisi bağlamında dijital yerliler ve dijital göçmenlerin karşılaştırmalı analizi: Eskişehir örneği
A comparative analysis of digital natives and digital imigrants in the context of the impact of digitalization on cultural consumption: The case of Eskişehir
- Tez No: 884486
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BÜYÜKOKUTAN TÖRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Çalışmanın temel amacı, dijital dönüşümün kültürel tüketim alışkanlıkları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Dijital yerliler ve dijital göçmenler arasındaki farklar belirlenerek, iki grubun kültür tüketiminde teknoloji kullanımının yarattığı değişiklikler karşılaştırılmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışma, Eskişehir il merkezinde yaşayan bireylerin boş zaman, duygu, eğitim, alışveriş ve mahremiyet konularındaki kültürel tüketim pratiklerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Çalışmanın verileri, saha araştırması ile gözlem ve mülakat yöntemleri ile elde edilmiş, analizler ise netnografik araştırma yöntemi ile halk bilimi açısından ele alınarak incelenmiştir. Bu sayede kuşaklar arası bir bakış açısı ile iki farklı grubun dijital dönüşüm sonrasında kültür tüketimi davranışları arasındaki farklılıklar detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur. Elde edilen verilerin analiziyle ortaya çıkan sonuçta, dijital yerlilerin kendilerine ait oluşturdukları kültür içerisinde dijital göçmenlerin uyum sağlama konusunda zorluklar çektiği tespit edilmiştir. Aynı şekilde dijital yerlilerin ise içinde bulundukları kültürü değil de geleneksel döneme duyulan istek ve ihtiyaç durumlarının ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Dijital yerliler ve dijital göçmenler arasındaki farklar, dijital dönüşüm süreçlerinin sosyo-kültürel yapılar üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için kritik öneme sahiptir. Dijital dönüşümün yönetiminde kuşaklar arası farklılıkların göz önünde bulundurulması halk bilimi açısından önemlidir. Bu bağlamda dijital göçmenlerin dijital dünyaya entegrasyonunu kolaylaştırmak amacı ile eğitim ve farkındalık programlarının geliştirilmesi bir öneri olarak sunulmaktadır. Ayrıca, dijital yerliler açısından ise kültürel değerlerin korunması ve aktarılması amacı ile bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to evaluate the impact of digital transformation on cultural consumption habits. Differences between digital natives and digital migrants are identified, and the changes in cultural consumption due to technology usage between these two groups are comparatively analyzed. The study aims to reveal the cultural consumption practices of individuals living in the city center of Eskişehir in terms of leisure time, emotions, education, shopping, and privacy. The data of the study were obtained through field research using observation and interview methods, and the analyses were conducted from the perspective of folklore using the netnographic research method. Thus, the differences in cultural consumption behaviors after digital transformation between two different groups with an intergenerational perspective were detailedly revealed. The differences between digital natives and digital immigrants are crucial for better understanding the effects of digital transformation processes on socio-cultural structures. Considering intergenerational differences in the management of digital transformation is important from the perspective of folklore. In this context, the development of education and awareness programs is proposed to facilitate the integration of digital migrants into the digital world. Additionally, for digital natives, raising awareness for the preservation and transmission of cultural values is important.