Kent ve grup folkloru bağlamında Eskişehir'de oynanan dijital oyunlar
Digital games played in Eskişehir in the context of the city and group folklore
  1. Tez No: 884487
  2. Yazar: AYŞE NUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BÜYÜKOKUTAN TÖRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kent toplumunda, teknolojinin gelişmesiyle dijitalleşen çağda birey, kendisine yeni kültür ortamları oluşturmaktadır. Eskişehir kent merkezinde video oyunlarının dijital kültür ürünü olarak ele alınması, oyunların değişimi ve dönüşümü, oluşturduğu kültürel gruplar ele alınmıştır. Bu araştırmada, Eskişehir kent merkezinde yer alan oyun grupların video oyunlarını oynama nedenleri ve oynadıkları mekânlar, sanal oyun grupları ve sanal topluluklardaki anonimlik tespit edilmiştir. Elde edilen tespitlere ek olarak, video oyunları jargonu ve gündelik hayatta kullanımı, video oyun oyuncularının dijital platformlarda içerik üreticiliği yapmaları video oyun folkloru bağlamında değerlendirilmiştir. Kent merkezinde, video oyunu oyuncularının oluşturdukları kültürel gruplar halkbilimi açısından ele alınarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında veriler, Eskişehir kent merkezinde yapılan saha çalışmasında gözlem ve mülakat teknikleri kullanılarak elde edilmiştir. Video oyunlarının halkbilimi çalışmaları açısından yeni bir saha, derleme alanı olarak kabul edilmesi ve bu tür çalışmaların kent toplumunda oluşan kültürün icrası, gelenekselleşmeye başlamasına yönelik tespitler yer almaktadır. Dijital/video oyun folkloru bağlamında oyun gruplarının kendilerine ait jargon geliştirmeleri, Türkçede meydana gelen dil değişmeleri, dijital oyunlarda bulunan sosyalleşme, eğlenme, ortak çıkar, boş zaman değerlendirmesi oynanma nedenleri olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In urban communities, individuals are forming new cultural environments in the digital age, facilitated by advancements in technology. This research focuses on the consideration of video games as products of digital culture in the city center of Eskişehir, exploring their evolution and transformation, as well as the cultural groups they generate. The study identifies reasons for playing video games and the locations where they are played in the city center of Eskişehir, along with anonymity in virtual gaming groups and communities. Additionally, the research evaluates the use of video game jargon in everyday life and the production of content by video game players on digital platforms within the context of video game folklore. Cultural groups formed by video game players in the city center are examined from the perspective of folklore studies. Data were obtained through observation and interview techniques during fieldwork conducted in Eskişehir. The findings suggest that video games constitute a new field and compilation area in folklore studies, highlighting insights into the execution and traditionalization of culture in urban society. The develop-ment of unique jargon by gaming groups in the context of digital/video game folklore, lan-guage changes occurring in Turkish, and the socialization, enjoyment, shared interests, and leisure aspects observed in digital gaming are identified as motivations for gameplay.