Yetişkin kent halkının belediyelerin serbest zaman eğitimi ile rekreasyon etkinliklerinin sunumuna ve yaşam kalitesine etkisine ilişkin görüşleri (Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği)
The opinions of the urban adult population on the presentation of the recreation activities and the leisure education provided by the municipalities and their effect on the quality of life (The case of Ankara Municipality)
- Tez No: 279922
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT MİSER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı halka yönelik rekreasyon amaçlı tesislerde etkinliklere katılan yetişkinlerin, serbest zaman eğitimi ve rekreasyon hizmetlerinin sunumunu ve yaşam kalitelerine etkisini değerlendirmeyi amaçlayan bu araştırma, tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Araştırma evrenini, 12 Hanımlar Lokali ve bir Aile Yaşam Merkezindeki 22,760 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma örnekleminde oranlı eleman örnekleme yöntemiyle belirlenen 381 kişi yer almıştır. Örneklem grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Verilerin yüzde (%), frekans (f) ve aritmetik ortalama ( ) analizleri yapılmıştır. İki ayrı kümenin verdiği cevapların analizinde t-testi, çoklu grup karşılaştırmalarında Anova testi, farklılık yaratan grupları belirlemek amacıyla Tukey HSD Çoklu Karşılaştırma ve LSD Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmıştır.Araştırma bulgularından katılımcıların, çoğunlukla kadın, ev hanımı ve emekli, iyi sosyo-ekonomik düzeye sahip olduğu; büyük çoğunluğunun fiziksel/sportif etkinliklere katıldığı, etkinliklerin sunumundan genel olarak memnun oldukları; rekreasyon etkinliklerini olumlu değerlendirdikleri; etkinlikler sırasında birçok olumlu duyguyu hissettikleri; Belediye hizmetlerini ekonomik uygunluk, ulaşım kolaylığı, eğitmenlerin/çalıştırıcıların alanlarında uzman olması, tesis olanaklarının iyi ve seçilebilecek etkinlik türünün fazla olması nedenleriyle daha fazla tercih ettikleri; rekreasyon etkinliklerine katılımın yaşam kalitesini artırdığı ve daha sık katılırlarsa daha fazla artıracağını düşündükleri belirlenmiştir.Ayrıca rekreasyon hizmetlerinden yararlanma ve beklentiler, katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ekonomik durum, iş durumundan etkilenmektedir. Belediye hizmetlerinden yararlanma süresi ile katılımcıların beklentileri ve değerlendirmeleri arasında; rekreasyon etkinliklerine ilişkin tercihleri ile etkinliklere katıldıkları gün sayısı ve etkinliklere ayırdıkları günlük süre arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study which aims to evaluate opinions of adults who have attended the activities related to recreation provided by Ankara Municipality. The participants of the study are 22,760 people at 12 Hanımlar Lokali (Woman café) ve bir Aile Yaşam Merkezi (Family Recreation Center). The group which is identified as representative is composed of 381 people. A survey that is prepared by the researcher was conducted with representative group. The compiled data were analyzed via SPSS. Median, mode ( ) and percentages (%), are employed in the study. For the answers given by two groups t-test was employed, and for multiple group comparison Anova, to identify the groups that cause difference Tukey HSD Multiple Comparison and LSD Multiple Comparison Tests are used.Findings of the study suggest that participants of the study are mostly housewives, retirees who have good socio-economic level, majority of the group participate in physical activities, participants are pleased with the presentation of activities , participants evaluate recreation activities with positively, participants have positive emotions, they choose them because the activities provided by municipality are cost-effective, convenient for transportation, and the trainers have the knowledge of their fields, the opportunities are good, there is a good variety of activities, participating recreation activities increase life quality and if they participate more, life quality will increase more.Moreover benefiting and expectations from recreation services is related to the age, gender, educational background, income and profession of the participants. Expectations and evaluations of the participants differiates according to the time spent benefiting from municipality services. There has been found a meaningful diffrerence between the choices of participants? recreational activities and the total length of the time and number of days during which they participated to these activities.