Die reflektion der Türkischen migranten in karikaturen
Türk göçmenlerin karikatürlere yansıması
  1. Tez No: 884516
  2. Yazar: MİNE ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EKTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Almanya'ya göç, 1960'lı yıllarda Türkiye ile Almanya arasında imzalanan işgücü anlaşmalarının bir sonucu olarak başlamıştır. Bu anlaşmalar çerçevesinde Türkiye'den Almanya'ya işçi göçü hız kazanmış ve bu dönemde çok sayıda Türk işçi Almanya'ya yerleşmiştir. Bu bağlamda zaman içinde Alman siyasetinde, sosyal yaşamında ve ekonomisinde önemli değişiklikler olmuştur. Türk göçmenlerin özellikle 1980'lerden itibaren Almanya'ya kalıcı olarak yerleşmeleri ve 2000'li yıllardan itibaren işçi konumundan işveren konumuna geçmeleri bu değişimlerin arkasındaki temel faktörlerdir. Bununla birlikte Almanya'da yaşayan Türklerle ilgili Alman toplumu içerisinde çatışmalar, çelişkiler ve ötekileştirmeler de fark edilir hale gelmiş ve bu durum sanata da yansımıştır. Edebiyat bu bağlamda önemli bir yer edinmiş olsa da karikatüre yansıması da önemli ipuçları vermektedir. İlgili çalışmada, göçün karikatürlere yansıması vurgulanmaya ve özellikle Türk göçmenlerin bir panoraması sunulmaya çalışılmıştır. Konunun özüne inebilmek ve tezin kapsamını aşmamak için öncelikle göçle ilgili kuramlar ele alınmış ve Türkiyeli göçmenlere referans noktaları çizilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, Türk göçünün tarihsel seyri sanata yansıması ortaya konulmaya çalışılmıştır. Uygulama bölümünde ise Avrupa ve özellikle Almanya'daki Türk göçünün tarihsel gelişimi karikatürler yansıması üzerinde durulmuş ve göç kuramları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, karikatürleri kronolojik olarak gün ışığına çıkarmak ve hangi karikatürlerin öncelikli olarak Türk göçmenlerle ilişkilendirildiğini göstermektir. İnsanı güldüren veya abartılı bir şekilde yansıtan karikatürde göçün nasıl ortaya konulduğu farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
Migration to Germany began in the 1960s as a result of the labour agreements signed between Turkey and Germany. Within the framework of these agreements, labour migration from Turkey to Germany gained momentum and many Turkish workers settled in Germany during this period. In this context, there were significant changes in German politics, social life and economy over time. The fact that Turkish immigrants have settled permanently in Germany, especially since the 1980s, and that they have moved from the position of employees to the position of employers since the 2000s are the main factors behind these changes. In addition, conflicts, contradictions and marginalization in relation to Turks living in Germany have become noticeable in this process, which is also reflected in art. Although literature plays an important role in this context, caricature can also be emphasized as an important element. In the accompanying study, an attempt is made to emphasize the reflection of migration on the caricatures and to provide a panorama of Turkish migrants in particular. In order to get to the heart of this topic and not go beyond the scope of this thesis, the theories associated with migration will be discussed first and an attempt will be made to draw reference points to Turkish migrants. In addition, the historical course of Turkish migration is discussed in connection with the reflection on art. In the practical part, the historical development of Turkish migration in Europe and especially in Germany was analyses through the reflection of caricatures and evaluated with migration theories. The aim of this study is to analyze the caricatures chronologically and to show which caricatures are primarily associated with Turkish immigrants. How migration is portrayed in caricatures that inspire laughter or reflect exaggeratedly should open a new perspective.