The influence of Covid-19 on digital transformationand sustainability of small & medium scale enterprises in Nigeria
Kovid-19'un dijital dönüşüme etkisi küçük ve orta ölçekli işletmelerin sürdürülebilirliği Nijerya'daki işletmeler
  1. Tez No: 852860
  2. Yazar: PATRICK EKPENYONG EYAMBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışma, Nijerya'nın güney-güney bölgesinde yer alan küçük ve orta ölçekli işletmelerin dijital dönüşümüne ve sürdürülebilirliğine Covid-19'un etkisini inceledi. Araştırma, anket tasarımını benimsemiş, tasarımın seçiminde Covid-19'un KOBİ'lerin sürdürülebilirliği üzerindeki etkisine yönelik insan davranışsal yaklaşımı temel alınmıştır. Çalışma, örneklem büyüklüğünü seçmek için basit rastgele örnekleme tekniklerini benimsemiştir. Hedef örneklem büyüklüğü Nijerya'nın Güney-Güney bölgesinde 400 KOBİ'dir. Anketler KOBİ'lerin işletme sahiplerine, müşterilerine, yöneticilerine, muhasebecilerine uygulanmıştır. Çalışma, yoğun tamamlamanın Nijerya'daki KOBİ'lerin sürdürülebilirliğini etkilemediğini buldu. Nijerya'daki KOBİ'lerin sürdürülebilirliği üzerinde entegre e-cüzdan etkisinin olduğu ortaya çıktı. Çalışma, sosyal medya kullanımının Nijerya'daki KOBİ'lerin sürdürülebilirliği üzerinde etkisi olduğunu ortaya çıkardı. Son olarak çalışma, işlem izlemenin Nijerya'daki KOBİ'lerin sürdürülebilirliği üzerindeki etkisini ortaya çıkardı. Çalışma, çalışmanın, Covid-19'un Nijerya'nın Güney Güney jeopolitik bölgesindeki KOBİ'lerin sürdürülebilirliği üzerinde hem olumsuz hem de olumlu etkisi olduğu sonucuna vardığı sonucuna varmıştır. Çalışma, hükümetin ve paydaşların, kredi taksitlerinde muafiyet ve vergi muafiyeti, ülkedeki KOBİ'leri hedefleyen acil durum fonu ayrılması ve vergilerin ertelenmesi veya vergiden muaf tutulması, daha düşük faiz oranı gibi çeşitli politikalar yoluyla iş aktörlerini gelişmeye teşvik edebileceğini öne sürdü. KOBİ'lerin COVID-19 salgını sırasında ve sonrasında ayakta kalmasını sağlamak için uygun politika yapıcılar tarafından da başlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The study examined the impact of Covid-19 on digital transformation and sustainability of small and medium scale enterprises in Nigeria in the south-south region in Nigeria. The study used the survey design. The design was chosen based on a people-behavioral approach to the influence of Covid-19 on SME sustainability. The study used basic random sampling approaches to determine the sample size. The planned sample size is 400 SMEs from Nigeria's South-South region. The surveys were distributed to business owners, consumers, managers, and accountants from SMEs. The study discovered that intense completion had little effect on the sustainability of SMEs in Nigeria. It was discovered that integrated e-wallets affect the sustainability of SMEs in Nigeria. The study discovered that the usage of social media has an influence on the sustainability of small and medium-sized enterprises in Nigeria. Finally, the study discovered that transaction monitoring had an influence on the sustainability of small and medium-sized enterprises in Nigeria. The study revealed that Covid-19 has both negative and positive influence on the sustainability of SMEs in the South South geopolitical zone of Nigeria. The study recommended that the government and stakeholders can encourage business actors to develop through various policies, such as loan dispensation and tax exemption, the establishment of an emergency fund aimed at SMEs in the country, and the deferment or waiver of taxes. Lower interest rates could also be implemented by appropriate policymakers to keep SMEs afloat during and after the COVID-19 pandemic.