Identifying the consent behavior to link survey and administrative data
Araştırma ve kayıt verisinin birleştirilmesinde onam davranışının incelenmesi
- Tez No: 884517
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SİNAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı, anket ve idari verileri birleştirilme aşamasında verdikleri onay davranışının belirleyicilerini iki açıdan anlamaktır; birincisi veri birleştirilmesi için onay soruları içeren anketler kullanılarak sistematik olarak derlenmiş verilerden oluşmaktadır, ikincisi ise veri birleştirilmesi için onay alma sorusunu içeren General Social Survey (GSS) analiz edilmektedir. Bunlar yapılırken iki temel amacımız vardır; birinci amaç, anket katılımcılarının onay kararı almasını etkileyecek önemli anket özelliklerini bulmak ve benzer şekilde ikincisi ise, onay verme davranışını etkileyebilecek olan onay isteme prosedürleridir. Bu hedefler dikkate alındığında, birinci yöntem, anketlerinde veri birleştirilmesini gerçekleştirmek için onay soran anket araştırmalarını analiz etmek ve sunmak için sistematik bir inceleme yapılmıştır. Bu çalışmada birçok ülkeden çok çeşitli anket verileri bulunmaktadır. Bu verileri toplamak için sistematik derleme adımları takip edilmiştir. Çalışmada sistematik derleme yöntemi kapsamında istatistiklerle, anket cevaplama oranı, anket konusu, anket yılı, anket veri toplama metodu, anket sponsoru ve anket veri birleştirme onay isteme metodu gibi oluşturulmuş değişkenlerle anket ve onay tasarımı özelliklerine ilişkin etkenler değerlendirilmektedir. Bu değişkenler kullanılarak onay verme davranışı, regresyonlarla modellenmiştir. İkinci aşamada ise onay verme davranışı araştırmaları, mikro anket verisi olan General Social Survey (GSS) örneğiyle incelenmektedir. Her iki aşamada da regresyon modelleri, onay verme davranışı alt değişkenlerini keşfetmek için kullanılmaktadır. Her iki araştırmanın da sonuçları, katılımcıların kuruluşlara olan güveninin ve genel olarak güvenin, onay verme kararlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Belirlenen diğer değişkenlerin bu anketlerdeki onay verme davranışı oranları üzerinde daha az etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the determinants of consent behavior in linking survey and administrative data, from two perspectives; one with the metadata formed using the surveys with consent questions for data linkage, namely the macro approach and the other perspective is the analysis of the General Social Survey (GSS) which is a survey with consent for data linkage, namely the micro approach. There are two main objectives; the first one is to find the significant survey characteristics to influence the consent decision and similarly, the second one is the consent asking procedures to influence the consent behavior. Given this objective, in the first stage, a systematic review is conducted to analyze and present the results of survey research that uses consent for data linkage in their survey. At this stage, there is a wide variety of surveys from different countries that constitute the data of this part. The systematic review procedures are followed to collect these data. Through systematic review statistical procedures, the study evaluates numerous factors of survey and consent design characteristics with constructed variables such as survey response rate, topic, country, year, type, mode, age of target population, sponsor, and various aspects related to the consent request process. The continuous consent rate is modeled with multiple and stepwise approaches. The second section examines consent research at the micro-survey level, using the GSS as an example. The consent rate, a binary dependent variable, is explained by binary logistic regression. The results of both perspectives indicate that respondents' trust in organizations and trust, in general, are related to their consent decisions. The other identified variables seem to have less impact on consent rates in these surveys.