Köpeklerde Atracurium'un nöromusküler etkileri üzerinde klinik çalışmalar
Clinical studies on the neuromuscular effects of Atracurium in dogs
  1. Tez No: 88455
  2. Yazar: HALİL SELÇUKBİRİCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
8. ÖZET Bu çalışmayla son 25 yıldır Veteriner anesteziyolojide kullanımı büyük gelişmeler kaydeden kas gevşeticilerden atracurium'un ülkemizde Veteriner klinik pratiğine sokulması amaçlanmıştır. Çalışma materyalini 19.3.1998 - 26-8-1998 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı kliniğinde değişik cerrahi operasyonların yapıldığı, çeşitli yaş, ırk ve cinsiyette 50 köpek oluşturmuştur. Standart anestezi protokolü; diazem premedikasyonunu takiben thiopental sodyum indüksiyonu ile sağlanmıştır. Hayvan entübe edilip halotanla yeterli anestezi derinliği oluştuktan sonra 0.4 mg/kg dozunda atracurium kullanılmıştır. Atracurium verilmesini takiben diafram kasının felci sonucu spontan solunum hareketleri durduğu için, anestezinin kontrolü, manuel olarak, aralıklı pozitif basmç ventilasyonuyla (IPPV) yapılmıştır. Nöromusküler aktivite ya da blokaj; periferik sinir stimulatörünün uygun motor sinir - kas (distal ulnar sinir - M. İnterosseus medius) bağlantısı yapılarak izlenmiştir. Atracurium verilmesini takiben nöromusküler blokajın derecesi, TOF yöntemi kullanarak belirlenmiş ve bu durum periferik sinir stimulatöründe izlenmiştir. Atracurium'un etkisi sona ermeye başlayıp, Tl 'in dönüşü ve rezervuar balonunda solunum kıpırdanmaları gözlenince, zorunlu olmamakla birlikte nöromusküler antagonizasyon, neostigmin (0.1 mg/kg) ve atropin'in (0.04 mg/kg) damar içi yolla birlikte kullanılmasıyla sağlanmıştır. Periferik sinir stimulatöründe atracurium verilmesinden önce, verilme esnası ve sonrasında görülen TOF oranlarına bakılarak, atracurium'a ilişkin parametreler saptanmıştır. Buna göre; atracurium'un etkisinin başlama zamanı, 2.7 ± 0.8 dakika, etki süresi 24.57 ± 4 dakika, spontan solunuma geri dönüş süresi, 3.28 ± 1.33 olarak bulunmuştur. Hayvanın kalp atım hızı, müköz membranlann rengi ve kapillar damarların dolma zamanı gibi yaşamsal fonksiyonları izlenmiştir. Kalp atım hızı atracurium verilmeden önce 69131.62 iken, atracurium'un etki süresince 122.6 olarak saptanmıştır. Bu iki değer arasındaki fark istatistik! olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0.05). Atracurium'un etki süresi içerisinde; 2 olgu dışında, kapillar damarların dolma zamanı 3 saniyenin altoda saptanmış ve müköz membranlarda pembe renk izlenmiştir. Bu çalışmanın sonunda; atracurium'un köpeklerde yeterli derecede kas gevşemesi sağlayarak, operasyon koşullarım iyileştirdiği ve hayvanın yaşamsal fonksiyonları üzerine olumsuz bir etkisi görülmeyip güvenle kullanılabileceği kanısına varılmıştır. 70
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Clinical studies on the neuromuscular effects of atracurium in dogs. The purpose of this study has been to bring atracurium, which is one of the muscle relaxants that have greatly developed in the field of Veterinary Anaesthesiology in the last 25 years, into clinical veterinary practice in our country. The material for the study comprised 50 dogs of various breeds, age and gender which were brought to the Istanbul University, Veterinary Faculty, Surgery Department between the dates of 29 March 1998 and 26 August 1998 and which underwent different surgical operations. The standart anaesthesia protocol was carried out with diazem premedication followed by thiopental sodium induction. After the animal was intubated and adequate depth of anaesthesia was reached with halothane, atracurium was administered at a dose of 0.4 mg/kg. Since spontaneous respiration movements ceased as a result of paralysis of the diaphragm muscle following atracurium administration, anaesthesia was controlled manually by intermittent positive pressure ventilation (IPPV). Neuromuscular activity or blockage was monitored by appropriate motor nerve - muscle (distal ulnar nerve - M. İnterosseus medius) combination of the peripheral nerve stimulator. The degree of neuromuscular blokage following atracurium administration was determined using the TOF method and was monitored on the peripheral nerve stimulator. When the effect of atracurium began to finish and Tl return and respiration movements in the reservoir balloon were observed, although not being necessary, neuromuscular antagonisation was obtained by i.v. administration of neostigmin (0.1 mg/kg) and atropin (0.4 mg/kg) combination. Parameters in connection with atracurium were determined by examining TOF proportions observed in the peripheral nerve stimulator before, during and after atracurium administration. According to this data, starting time for the effect of atracurium was found 71to be 2.7 ± 0.8 minutes, time of effect 24.57 ± 4 minutes and return to spontaneous respiration 3.28 ± 1.33 minutes. Vital functions of the animal such as heart rate, mucous membrane color and capilary refill time were monitored. While the heart rate was 131.62 before atracurium administration, it was determined as 122.6 during the effecting time of atracurium. The difference between these two values were found to be statistically significant (p< 0.05). Except for 2 cases, capillary refill time was determined to be under 3 seconds and the colour of the mucous membranes was pink during the effecting time of atracurium. At the end of this study we reached the conclusion that atracurium provides adequate muscle relaxation in dogs, improves operation conditions and can be used safely as it has no negative effects on the vital functions of the animal. 72