Değişik vejetasyon dönemlerde biçilen karışık çayır otlarına katkı maddeleri katılmasının silaj fermentasyonu ve rumende besin maddelerinin yıkılması üzerine etkisi
Effect of some supplement to grass that the is harvested at different stage of maturity on silage quality and degredation rate of nutrients in the rumen
  1. Tez No: 88456
  2. Yazar: HABİP MURUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL BAYTOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
1. öz Bu araştırma, çayır silajı yapımında melas ve/veya formik asitin silaj katkı maddesi olarak kullanılma olanaklarım incelemek amacıyla yapıldı. Araştırmada üç farklı dönemde (%25.7, 28.3 ve 33.6 KM) hasadı yapılan çayır otlan kullanıldı. Her dönemde biri kontrol, diğerleri %2 Melas (M), %4M, %6M, %0.5FA (Formik Asit) veya %0.5FA+%2M, %0.5FA+%4M ve %0.5FA+%6M karışımları içeren silajlar lkg'lık cam kavanozlar içinde hazırlanarak 4 ay süre ile inkubasyona bırakıldı. Araştırma sonunda, I., II. ve HI. dönem melas ve melas+formik asit katkılı silaj gruplarında melas seviyesinin artmasına bağlı olarak KM ve HK içeriği artarken, ADF ve NDF içeriklerinin ise düştüğü gözlendi. I., II. ve III. dönemde melasın katılma oranının artmasının laktik asit ve asetik asit düzeyini önemli (p0.05); İÜ. dönem silajlannda 8.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The objective of this study was to evaluate the potential use of molasses and/or formic acid as silage additives in grass silage. Grass, in three different maturity (containing 25.7, 28.3 and 33.6 %DM) was utilized in this study. Silage mixtures containing no additive (control), 2% Molasses (M), 4% M, 6% M, 0.5%Formic acid (FA), 0.5% FA+2% M, 0.5% FA+4% M, 0.5% FA+6% M were prepared. Then, these mixtures were incubated in ajar (Approximately lit in volume) for four months. At the end of incubation period, while DM and ash concentrations of silage increased, ADF and NDF concentrations decreased in silage containing molasses and molasses plus formic acid in period I, II, HI, as result of increasing levels of molasses addition to these mixtures. Additive of increasing levels of molasses to these mixtures significantly increased lactic acid and acetic acid production, but decreased pH and butyric acid (p0.05) in period I and E.