Cimnastik eğitimi alan 6 yaş grubu çocuklarda trambolin aleti kullanımının bazı fiziksel parametrelere etkisi
The effect of trampoline equipment use on some physical parameters in children aged 6 years receiving gymnastics training
- Tez No: 884591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada cimnastik eğitimi alan 6 yaş grubu çocuklarda trambolin aleti kullanımının bazı fiziksel parametrelere etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Deneysel olarak gerçekleştirilen çalışmanın katılımcılarını Afyonkarahisar ilinde bulunan bir anaokulunda cimnastik dersi alan 6 yaş grubu öğrencilerden basit örneklem yöntemiyle seçilen 46 (n=24 deney grubu- n=22 kontrol grubu) öğrenciler oluşturmuştur. Araştırma öncesi gerekli izinler alınmış, araştırmanın başlangıcında tüm çocuklardan ön test olarak demografik bilgileri (boy, vücut ağırlığı, yaş) alınarak, esneklik, dikey sıçrama, bacak kuvveti, sırt kuvveti ve denge ölçümleri yapılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere rutin antrenmanlarının yanında 12 hafta boyunca önceden belirlenen hareketler haftada 3 gün, 12 tekrar*3 set şeklinde trambolin aleti ile yaptırılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test değerlerinde verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini tespit etmek için çarpıklık-basıklık değerlerine bakılmıştır. Öğrencilerin demografik bilgileri için ortalama, standart sapma ve yüzde değerlerine bakılmıştır. Analizler öncesinde grupların ölçümlere göre ön test puanlarının varyans eşitliğini belirlemek için Levene testi, gruplar arasındaki farkı belirlemek için bağımsız t testi yapılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesi ile birlikte deney ve kontrol gruplarının tanımlayıcı istatistikleri ve ön test ve son test değerlerini belirlemek için tekrarlı ölçümlerde 2*2 ANOVA analizi uygulanmıştır. Gruplar arasındaki anlamlı farklılığı tespit etmek için tek yönlü ANOVA analizi yapılmıştır. Etki büyüklüğü hesaplamalarında eta kare (ƞ2) değerleri Cohen'e göre (1988) etki büyüklüğü her biri yaklaşık değerler olmak üzere ƞ2 = .01 değerleri küçük, ƞ2 = .06 değerleri orta ve ƞ2 = .14 değerleri ise büyük etki olarak rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to“examine the effect of using trampoline equipment on some physical parameters in 6-year-old children receiving gymnastics training”. The participants of the experimental study consisted of 46 students (n=24 experimental group - n=22 control group) selected by simple sampling method from 6-year-old students taking gymnastics lessons in a kindergarten in Afyonkarahisar province. Necessary permissions were obtained before the research, and at the beginning of the research, demographic information (height, body weight, age) was taken from all children as a pre-test, and flexibility, vertical jump, leg strength, back strength and balance measurements were taken. In addition to their routine training, the students in the experimental group were made to perform predetermined movements with a trampoline device, 3 days a week, 12 repetitions*3 sets, for 12 weeks. In the analysis of the data, firstly, the skewness-kurtosis values of the experimental and control groups were examined to determine whether the data showed a normal distribution in the pre-test and post-test values. Before the analyses, Levene's test was used to determine the variance equality of the pre-test scores of the groups according to the measurements, and the independent t test was performed to determine the difference between the groups. With the data showing normal distribution, 2*2 ANOVA analysis was applied in repeated measures to determine descriptive statistics and pre-test and post-test values of the experimental and control groups. One-way ANOVA analysis was performed to detect significant differences between groups. In effect size calculations, eta squared (ƞ2) values are reported as small effect, ƞ2 = .06 values are medium, and ƞ2 = .14 values are large effect, each being approximate values, according to Cohen (1988).