Beden eğitimi öğretmenlerinin zihinsel engelli çocuklara yönelik tutumlarının demografik değişkenler üzerinden incelenmesi.
An investigation of physical education teachers' attitudes towards mentally handicapped children based on demographic variables
  1. Tez No: 884615
  2. Yazar: YASEMİN USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
“Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Zihinsel Engelli Çocuklara Yönelik Tutumlarının Demografik Değişkenler Üzerinden İncelenmesi”, Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Edirne, 2024. Giriş ve Amaç: Bu araştırma, beden eğitimi öğretmenlerinin zihinsel engelli çocuklara yönelik tutumlarını demografik değişkenler bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın sonuçları, eğitim politikaları ve uygulamaları üzerinde önemli önerilerde bulunmak için kullanılacaktır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmada geniş bir katılımcı grubundan veri toplamak için bir tarama modeli olan“Betimsel Yöntem”kullanılmıştır ve veriler katılımcıların 5'li likert tipi bir tutum ölçeğine verdikleri yanıtlar aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışma evrenini Kırklareli İl'inde görev yapmakta olan 121 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem seçimi için işlem yapılmamış evrenin tümüne ulaşılmaya çalışılmıştır. Öğretmen grubu seçimi için hata oranı %95 güven aralığı (α=0.05) kabul edilmiştir. Veri toplamada, demografik bilgi formu ve tutum ölçeğine yer verilerek, ölçeğin geçerliliği, güvenirliği işlemleri ile araştırmanın içerisinde kullanılırken uygulanan safhalar hakkında açıklamalarda bulunulmuştur.“Zihinsel Engelli Çocuklara Yönelik Tutum Ölçeği”21 maddeden oluşmaktadır ve 5 faktörlü yapıya sahiptir. Faktörler; 9 madde“yararlar”, 3 madde“duygular”, 3 madde“destekler”, 4 madde“kabul”ve 2 madde“korkular”şeklindedir. Araştırmamızda, ölçeğin geçerlilik ve güvenirlik testlerini doğrulamak amacıyla ölçeğin evrenimize uygunluğu kontrol edilmiştir. Geçerlilik testi için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada verilerin istatistiksel analizi için SPSS 26.0 yazılımı kullanılmıştır. Ölçeğin uygulanabilmesi ve verilerin toplanabilmesi için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan TÜTF-GOBAEK 2023/377 Protokol numarası ile 09.01.2023 tarihinde onay alınmıştır. Kırklareli İli beden eğitimi öğretmenlerine, araştırma hakkında bilgilendirme içeren bir yönerge sunulmuş ve etik kurul raporu paylaşılmıştır. Ölçek, öğretmenlerin çalışmaya gönüllü katılımlarına yönelik ve zaman kısıtlaması yapılmaksızın uygulanmıştır. Bulgular: :Araştırma bulguları, (BEÖ) tutumlarının bazı demografik değişkenler tarafından etkilendiğini göstermiştir. Öğretmenlerin cinsiyetleri ile duygular (U=673,500, p=0,002) ve korkular (U=833,500, p=0,046) alt boyutlarına verdikleri cevaplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olsa da, etki büyüklüğü düşük düzeydedir (r
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This research aims to examine physical education teachers' attitudes towards mentally disabled children in the context of demographic variables. The results of the research will be used to make important recommendations on educational policies and practices. Material and Methods:“Descriptive Method”, a survey model, was used in the research to collect data from a large group of participants, and the data was obtained through the participants' responses to a 5-point Likert-type attitude scale. The study population consists of 121 physical education and sports teachers working in Kırklareli Province. For sample selection, an attempt was made to reach the entire universe without any processing. For teacher group selection, the error rate was accepted as 95% confidence interval (α=0.05). In data collection, a demographic information form and an attitude scale were included, and explanations were made about the validity and reliability of the scale and the stages applied while using it in the research.“Attitude Scale towards Mentally Disabled Children”consists of 21 items and has a 5-factor structure. Factors; 9 items are“benefits”, 3 items are“emotions”, 3 items are“supports”, 4 items are“acceptance”and 2 items are“fears”. In our research, the suitability of the scale to our population was checked in order to verify the validity and reliability tests of the scale. Confirmatory Factor Analysis (CFA) method was used for validity testing. SPSS 26.0 software was used for statistical analysis of the data in the study. In order to apply the scale and collect data, approval was received from Trakya University Faculty of Medicine Ethics Committee on 09.01.2023 with the Protocol number TÜTF-GOBAEK 2023/377. A directive containing information about the research was presented to physical education teachers in Kırklareli Province and the ethics committee report was shared. The scale was applied to teachers' voluntary participation in the study without any time restrictions. Results: Research findings have shown that BE teachers' attitudes are affected by some demographic variables. Although there is a statistically significant difference between teachers' gender and their answers to the emotions (U=673.500, p=0.002) and fears (U=833.500, p=0.046) subscales, the effect size is low (r