An investigation of depression and addiction between online and offline players: and the moderation effect of perceived social support
Çevrimiçi ve çevrimdışı oyuncuların depresyon ve bağımlılık düzeyleri ve algılanan sosyal desteğin moderasyon etkisi üzerine bir inceleme
- Tez No: 884624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Video oyunları olumlu etkileri yanısıra aşırı derecede oynanması ve günlük işlevleri engellemesi durumunda bağımlılığa yol açabilmektedir. Oyun bağımlılığı alan yazınında düşük sosyal destek ve depresyon bağımlı oyuncularda yaygın olarak görülmektedir. Ancak oyun modu üzerine çok az araştırma yapılmış ve bunların hiçbiri algılanan sosyal desteğin potansiyel moderasyon rolünü incelememiştir. Bundan ötürü bu çalışma çevrimiçi ve çevrimdışı oyuncuları cinsiyet, depresyon, algılanan sosyal destek ve oyun bağımlılığı açısından karşılaştırmayı ve algılanan sosyal destek etkisinin moderasyon etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada G*Power analizi ile belirlenen 513 katılımcılık bir örneklem kullanılmıştır. Çalışmada sadece 18-29 yaşlarındaki ve elektronik cihazlar üzerinden ayda en az bir kez oyun oynayan kişilerin verileri kullanılmıştır. Bilgilendirilmiş onam veren katılımcılar ardından demografik bilgi formu, Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği'nin kısa formunu doldurmuştur. Veriler SPSS 26 ve SPSS 26'nın PROCESS MACRO uzantısıyla analiz edilmiştir. Bulgular, çevrimiçi oyunların ve düşük algılanan sosyal desteğin yüksek oyun bağımlılığına yol açtığını göstermiştir. Erkekler çevrimiçi oyunları çevrimdışı oyunlara tercih ederken kadınlarda iki tür arasında bir fark bulunmamıştır. Ayrıca depresif oyuncuların düşük sosyal destek koşulunda çevrimiçi oyun oynamaya daha yatkın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Albeit having its positive aspects, gaming can result in addiction if it is extreme and interferes with daily functioning. In the field of game addiction, low social support and comorbid depression are common in game-addicted players. However, very little research has been conducted regarding gaming mode, and none of them investigated the potential moderation role of perceived social support. Therefore, the current thesis aims to compare online and offline players in terms of their gender, depression, perceived social support, and game addiction scores as well as examine the moderation influence of perceived social support on the aforementioned variables. The study utilized a sample consisting of 513 subjects as decided by G*Power analysis. The subjects were included in the data analysis only if they were between 18 and 29 ages and played video games from any electronic device at least once a month. After giving their informed consent, they filled out a demographic form, the Game Addiction Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and the short form of Depression Anxiety Stress Scale. The data was analyzed by utilizing SPSS 26 and PROCESS MACRO extension of SPSS 26. The findings suggested that online games and low perceived social support culminated in high gaming addiction scores. Furthermore, men played online games more than offline whereas women did not show a preference between the two. Lastly, players high on depression were more likely to engage in online gameplay when their levels of perceived social support were low.