Ebelik öğrencilerinin doğal doğuma ilişkin bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of midwifery students' regarding natural birth
  1. Tez No: 884630
  2. Yazar: NAZLI SEVAL KARAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma Kafkas Üniversitesi'nde Ebelik bölümünde öğrenim gören öğrencilerin doğal doğuma ilişkin bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmamız tanımlayıcı tiptedir. Araştırmanın evrenini 242 ebelik öğrencisi, örneklemini ise çalışmaya gönüllü olarak katılan 190 ebelik öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan iki anket formu araştırmacı tarafından literatür taraması doğrultusunda hazırlanmıştır. Gönüllü katılımcılara sunulan ilk form sosyodemografik özellikleri, doğuma ve doğal doğuma yönelik görüşleri sorgulamaktadır. İkinci form ise doğal doğuma yönelik sorular içeren 'Doğal Doğuma İlişkin Bilgi ve Tutumu Değerlendiren Soru Formu'dur. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analiz aşamasında bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, Cronbach α kat sayısı, Kurtosis ve Skewness kat sayıları kullanılmıştır. Araştırmada yer alan katılımcıların %82,1'i doğal doğum kavramıyla daha önce karşılaştıklarını, %97,9'u ise doğumun spontan başlaması gerektiğini ve doğal bir olgu olduğunu belirtmişlerdir. Doğum şekillerinden vajinal doğumu önerme, erken dönemde ten tene temas, doğumda mahremiyetin sağlanması gerekliliği konularında olumlu yaklaşımlar çoğunlukta bulunmuştur. Katılımcıların, Doğal Doğuma İlişkin Bilgi ve Tutumu Değerlendiren Soru Formu'ndan aldıkları puanın ortalaması 14,59±2,75'tir. Sonuç olarak, katılımcıların doğal doğuma ilişkin görüşleri olumlu saptanmıştır. Ebelik eğitimi kapsamında doğal doğuma ağırlık verilmesi ile geleceğin ebelerinin alacağı aksiyonlar ve sağlanacak bakım hizmetinin gelişme göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the knowledge and attitudes of midwifery students at Kafkas University regarding natural birth. Our research is descriptive type. The study population consisted of 242 midwifery students, and the sample included 190 midwifery students who voluntarily participated in the study. Two questionnaire forms used in the research were prepared by the researcher based on a literatüre review. The first form presented to voluntary participants inquired about sociodemographic characteristics and participant's views on childbirth and natural birth. The second form is 'Questionnaire for Assessing Knowledge and Attitudes Towards Natural Childbirth' that contains questions about natural childbirth. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 22 package program. In the data analysis phase, an independent groups t-test, variance analysis, Cronbach's alpha coefficient, Kurtosis, and Skewness coefficients were used. Among the participants, 82.1% had previously encountered the concept of natural birth, and 97.9% stated that labor should start spontaneously and is a natural phenomenon. The majority of the respondents were positive about recommending vaginal delivery, skin-to-skin contact in the early period, and the need to ensure privacy at birth. The average score of the participants on the Questionnaire for Assessing Knowledge and Attitudes Towards Natural Childbirth was 14.59±2.75. Consequently, the participants' views on natural birth were found to be positive. It is believed that emphasizing natural birth within midwifery education will enhance the actions taken by future midwives and improve the quality of care services provided.