Pes planusta güçlendirilmiş low-dye bantlama ve egzersizin plantar basınç, naviküler düşme ve ayak postürüne etkisi
Effect of augmented low-dye taping and exercise on plantar pressure, navicular drop and foot posture in pes planus
- Tez No: 884631
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU TALU, PROF. DR. NİLGÜN BEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pes Planusta Güçlendirilmiş Low-Dye Bantlama ve Egzersizin Plantar Basınç, Naviküler Düşme ve Ayak Postürüne Etkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı bilateral pes planuslu bireylerde ALD bantlama ile birlikte yapılan egzersiz eğitiminin etkilerini incelemekti. Materyal ve metot: Randomize kontrollü deneysel çalışmaya yaşları 18-25 arasında değişen 34 birey dahil edildi. Bireyler, bantlama ve egzersiz grubuna ya da egzersiz grubuna atandı. Gruplar, haftada üç gün olmak üzere 8 hafta boyunca aynı egzersiz protokolünü uyguladı. Her iki gruptaki bireyler önce dirençli bantla yapılan egzersizleri uyguladı. Daha sonra bantlama ve egzersiz grubundaki bireylerin her iki ayağına ALD bantlaması yapıldı. Bu gruptaki bireyler, egzersiz grubundan farklı olarak egzersiz protokolündeki kalan egzersizleri bant cilt üzerindeyken uyguladı. Değerlendirmeler: NDT, APİ-6 ve pedobarografi ile tedavi öncesinde, 8. ve 12. haftada yapıldı. Bulgular: Sağ ve sol ayağa ait APİ ve NDT değerleri, her iki grupta tedavi öncesine kıyasla 8. haftada ve 12.
Özet (Çeviri)
Effect of Augmented Low-Dye Taping and Exercise on Plantar Pressure, Navicular Drop and Foot Posture in Pes Planus Aim: The aim of this study was to examine the effects of exercise training performed together with ALD taping in individuals with bilateral pes planus. Material and method: A randomized controlled experimental study included 34 individuals aged 18-25. Individuals were assigned to either the taping and exercise group or the exercise group. The groups performed the same exercise protocol for 8 weeks, three days a week. Individuals in both groups first performed exercises performed with a resistance band. Then, individuals in the taping and exercise group had ALD taping applied to both feet. Individuals in this group, unlike the exercise group, performed the remaining exercises in the exercise protocol while the tape was on the skin. Evaluations: NDT, API-6 and pedobarography were performed before treatment, at 8 and 12 weeks.