Identification of dispute causes in off-site construction projects
Saha dışı inşaat projelerinde uyuşmazlık nedenlerinin belirlenmesi
- Tez No: 884633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DEMİRDÖĞEN, PROF. DR. ZEYNEP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda inşaat sektörünün yaşadığı sorunlar, yaşanılan dönem ve hammadde kaynakları açısından yenilikçi metotlara ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır. Bu sorunlara düşük verimlilik, atık artışı, güvenli olmayan çalışma ortamları, çevre kirliliğine katkı, istenilen zaman ve kalitede üretim yapılamaması, tahmin edilemeyen maliyet artışları örnek olarak gösterilebilir. Projelerin gittikçe karmaşıklaşması da bu sorunları çözmeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle saha dışı inşaat, bu sorunlara çözüm olan metotlardan biri olarak geliştirilmiştir. Ancak, bu yenilikçi yöntemle ilgili bilgi ve standartlaşma eksikliği, sektör profesyonellerinin bu yöntemi uygulama konusunda önyargılı olmalarına neden olmaktadır. Bu da bu yöntemin adaptasyon sürecini daha da zorlaştırmaktadır. Anlaşmazlıklar ise sektörde yaşanan problemlerin proje başarısını olumsuz yönde etkilemesinin yolunu açmaktadır. Aynı zamanda sektörün saha dışı inşaat projelerine olan adaptasyonunun önündeki engellerden biridir. Literatüre bakıldığında, saha dışı inşaat projelerindeki anlaşmazlık nedenlerini irdeleyen yalnızca üç çalışma olduğu görülmektedir. Bu çalışmalar veri olarak dava vakalarını kullanmışlardır. Ancak, anlaşmazlıklar dava sürecine gelmeden de xii çözülebilmektedir; bu nedenle bu çalışmalar doğru bilgiye ulaşma açısından yeterli olmayabilir. Bir projenin başarısı için en önemli etmenlerden biri olan anlaşmazlıkların saha dışı inşaat projeleri kapsamında incelenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, bu çalışma, saha dışı inşaat projelerindeki anlaşmazlık nedenlerini sözleşmesel, finansal, teknik, yönetimsel ve dışsal olmak üzere beş kategori altında tespit ederek anlaşmazlıkların önem derecelerini belirlemeyi amaç edinmiştir. Çalışmada metodoloji olarak FGD (Focus Group Discussion) tekniği, Pisagor bulanık AHP (Analytical Hierarchy Process) ve bulanık TOPSIS (Techniques for Order Performance by Similarity to Ideal Solution) kullanılmıştır. Analiz bulgularına göre sözleşmesel faktörler grubunda C11 (İş kapsamındaki revizyon nedeniyle sözleşme bedelindeki artış) ve C21 (Yasadışı ve uygunsuz iş durdurma), finansal faktörler grubunda F14 (Ek işler için yedek para bulunmaması) ve F3 (Ödemelerde gecikme(işveren kaynaklı)), teknik faktörler grubunda T9 (Bileşenlerin geç tamamlanması, teslimi ve montajı) ve T13 (Maliyet ve zaman aşımları), yönetimsel faktörler grubunda M13 (Projenin kötü planlanması ve yönetimi) ve M7 (Bilgi alışverişinin eksikliği), ve dışsal faktörler grubunda ise E3 (Ekonomik faktörler (para birimindeki değişim vb.)) ve E18 (Kredi sıkılaştırması) en önemli anlaşmazlık nedenleridir. Ayrıca, bu beş grubun içinde bütün kategorileri kapsayan bir sıralama yapıldığında da faktör gruplarından sözleşmesel olan en önemli grup iken faktörlerden F14 (Ek işler için yedek para bulunmaması) ve F3 (Ödemelerde gecikme(işveren kaynaklı) saha dışı inşaat projeleri için en önemli anlaşmazlık nedenleri olarak öne çıkmıştır. Ardından, analiz sonuçlarının güvenilirliğini test etmek amacıyla Duyarlılık Analizi yapılmıştır. Bulgular, çalışmanın sonuçlarının yeterli ve tatmin edici olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the challenges faced by the construction industry have necessitated innovative methods due to the current period and the sources of raw materials. These challenges include low productivity, increased waste, unsafe working conditions, contributions to environmental pollution, failure to meet desired time and quality standards, and unpredictable cost increases. The increasing complexity of projects further exacerbates the difficulty in addressing these issues. Therefore, off-site construction has been developed as one of the methods to solve these problems. However, the lack of knowledge and standardization related to this innovative method causes industry professionals to be prejudiced against its implementation. This further complicates the adaptation process of this method. Disputes pave the way for the negative impact of industry problems on project success and are also one of the barriers to the industry's adaptation to off-site construction projects. A review of the literature reveals that there are only three studies examining the causes of disputes in off-site construction projects. These studies used litigation x cases as data. However, disputes can be resolved before reaching the litigation process; therefore, these studies may not provide accurate information. It is essential to examine disputes within the scope of off-site construction projects, as they are one of the most critical factors for the success of a project. Hence, this study aims to identify the causes of disputes in off-site construction projects under five categories: contractual, financial, technical, managerial, and external, and determine the importance levels of these disputes. The study employs methodologies such as Focus Group Discussion (FGD), Pythagorean fuzzy Analytical Hierarchy Process (AHP), and fuzzy Techniques for Order Performance by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS). According to the analysis results, in the contractual factors group, C11 (Increase in contract value due to revision in scope of work) and C21 (Illegal and improper work suspension) are the most significant dispute causes. In the financial factors group, F14 (Nonavailability of spare money for additional work) and F3 (Payment delays (owner based)) are the most important. In the technical factors group, T9 (Late completion, delivery, and installation of components) and T13 (Cost and time overruns) are critical. In the managerial factors group, M13 (Poor planning and management of the project) and M7 (Lack of information exchange) are significant, while in the external factors group, E3 (Economic factors such as changes in currency) and E18 (Credit tightening) are prominent. Additionally, when a ranking covering all categories within these five groups is made, contractual factors emerged as the most significant group, while F14 (Non-availability of spare money for additional work) and F3 (Payment delays (owner based)) stood out as the most important dispute causes for off-site construction projects. Subsequently, a sensitivity analysis was conducted to test the reliability of the analysis results. The findings indicate that the study's results are sufficient and satisfactory.