1960'dan günümüze kapitalizm ve tüketim kültürü'nün sanata yansımaları
Reflections of capitalism and consumer culture in art from the 1960s to the present
  1. Tez No: 884651
  2. Yazar: OZAN OĞUZHAN ALPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURCU AYAN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Siyasal Bilimler, Fine Arts, Art History, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sanat, tarihten günümüze toplumlar içerisinde sosyal, kültürel ve politik açılardan işlevlendirilmektedir. Çalışmada tüketim kültürünün, kapitalizmin tüketime bağımlı dinamikleriyle kurduğu iletişim sayesinde ivme kazandığına değinilmektedir. Bu yolla kapitalizmin ve tüketim kültürünün sanat üzerinde yönlendirici bir etki oluşturduğu ortaya konmaktadır. Çalışmada kapitalizm ve tüketim kültürü içerisindeki sanatın, 1960 yılına kadar ki etkileşimi; sanat ve siyaset rejiminin geliştirdiği modellerin süreçlerindeki tespitlerle sunulmaktadır. 1950 yılında ortaya çıkan Pop Sanat'ın kurduğu iletişime ayrıca yer verilmektedir. 1960'larda Çağdaş Sanat akımlarının, kapitalist mantaliteye ve tüketim kültürüne karşı verdiği tepkiler ortaya konmaktadır. 1980'lerde kapitalizmin küreselleşmesinin temellerinin atılmıştır. 1990'lardan itibaren de küreselleşen kapitalizm ve tüketim kültürü, dünya çapında egemenliğini sağlamıştır. Günümüzde sanatın ve sanatçının, sermaye ile zorunluluklara dayandırılan iletişimi gözlemlenmektedir. Araştırmayı hazırlayan Alpay'ın, tüketim kültürü ve kapitalizmin; sanatta, toplumda, doğada ve dünyadaki tüm canlılarda yarattığı etkilere dair çıkarımlara ve aktarımlarının görsellerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Art has functioned in social, cultural, and political aspects within societies from history to the present day. The study highlights how consumer culture has gained momentum through its interaction with the consumption-dependent dynamics of capitalism. This demonstrates the directive influence of capitalism and consumer culture on art. The study presents the interaction of art within capitalism and consumer culture up to the year 1960, along with observations of the models developed by art and political regimes during these processes. Particular attention is given to the communication established by Pop Art, which emerged in the 1950s. The responses of Contemporary Art movements in the 1960s to the capitalist mentality and consumer culture are revealed. The foundations of the globalization of capitalism were laid in the 1980s. From the 1990s onwards, globalized capitalism and consumer culture have asserted their dominance worldwide. Today, the interaction of art and artists, dictated by capital and necessities, can be observed. Alpay's research includes inferences and visual representations regarding the effects of consumer culture and capitalism on art, society, nature, and all living beings in the world.