Cemil Kavukçu -insan ve eser-
Cemil Kavukçu -human and work-
- Tez No: 638877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN ERONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 499
Özet
Türk edebiyatının 1980 sonrası yetiştirdiği önemli yazarların başında gelen Cemil Kavukçu roman, deneme, otobiyografik anlatı ve çocuk edebiyatı sahasında eser vermesine rağmen öykücülüğüyle tanınır. Doğup büyüdüğü yeri sanatının odağına yerleştiren Kavukçu, ilk öykü kitabını yayımladığı 1983 yılından günümüze kadar farklı türlerde kaleme aldığı otuzdan fazla eserle üretken bir yazar olduğunu tanıtlar. Farklı zamanlarda edebiyat ödülleri kazanarak adından söz ettiren Kavukçu'yla ilgili akademik araştırmalar birkaç yüksek lisans teziyle sınırlıdır ve bu tezlerin tamamı, yazarın öykücülüğü esas alınarak hazırlanmıştır. Yazarın öykücülüğüyle sınırlandırılmış bu tek yönlü çalışmalar onun tüm eserlerinin etraflıca incelenmesini zorunlu kılmıştır. Bu gerekçeyle hazırlanan“Cemil Kavukçu İnsan ve Eser”adlı çalışmada, yazarın Türk edebiyatındaki yeri farklı sahalarda kaleme aldığı eserlerin tamamı incelenerek belirlenmeye çalışılmıştır. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde Cemil Kavukçu'nun hayatı, sanatı, siyasi ve edebî görüşleri, roman ve öykü yazarlığıyla birlikte farklı türlerde kaleme aldığı eserleriyle ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde yazarın kaleme aldığı on yedi öykü kitabında yer alan öyküler ortak yapı, tema, zaman, mekân, şahıs kadrosu, dil ve anlatım bakımından değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde yazarın Dönüş, Suda Bulanık Oyunlar ve Gamba isimli başarılı üç romanı isim-içerik ilişkisi, olay örgüsü, zaman, mekân, bakış açısı, anlatıcı, şahıs kadrosu ve işlenen temalar açısından incelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde yazarın çocuk edebiyatı alanında kaleme aldığı sekiz çocuk romanı ve bir öykü kitabı, çocuk edebiyatının temel ölçütleri dikkate alınarak incelenmiştir. Yazarın bu alanda yazdığı dokuz eser konu, kurgu, tema, kişi kadrosu, ileti, çevre, dil ve anlatım açısından incelenmekle birlikte söz konusu eserler eğitim ilkeleri açısından da değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Tezin beşinci bölümünde ise yazarın deneme ve otobiyografi türünde yazdığı iki eseri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cemil Kavukçu, one of the most important writers of Turkish literature after 1980, is known for his storytelling, despite his works in the field of novel, essay, autobiographical narrative and children's literature. Kavukçu, placing his hometown at the center of his art, proves that he has been a productive author with more than thirty works he wrote in different genres since he published his first story book in 1983. Academic researches about Kavukçu, who has made an indelible impression by receiving prizes in literature in different times, are limited to a few master's theses, and all of these theses about Kavukçu have been prepared on the basis of the author's storytelling. These one-way studies, limited to the storytelling of author, necessitated a thorough examination on all of his works. In this study titled“Cemil Kavukçu İnsan ve Eser”,which is prepared for this reason, all the works written by the author in different fields are examined and his place in Turkish literature is tried to be determined. In the first part of this study, which consists of five chapters, information is given about Cemil Kavukçu's life, art, political and literary views, novel and story writing as well as information about his works written in different genres. In the second chapter, the stories in the seventeen story books written by the author were evaluated in terms of common structure, theme, time, place, characters, language and expression. In the third chapter of the study, the author's three successful novels, Dönüş, Suda Bulanık Oyunlar and Gamba, are examined in terms of name-content relationship, plot, time, place, point of view, narrator, characters and themes. In the fourth part of the thesis, the eight children's novels and a story book writen by the author in the field of children's literature has been examined taking into account the basic criteria of children's literature. Not only the nine works written by the author in this field have been examined in terms of subject, fiction, theme, characters, message, environment, language and expression, but also the works have been evaluated in terms of educational principles. In the fifth part of the thesis, information is given about the two works of the author, written in essay and autobiographic genre.