Resource managemegment in cloud computing
Bulut bilişimde kaynak yönetimi
  1. Tez No: 884665
  2. Yazar: ABDULLAHI HASSAN JAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bulut bilişim söz konusu olduğunda verimli kaynak yönetimi, kaynağı yönetmek ve optimize etmek ve sistemlerin performanslı olmasını sağlamak için önemli ve hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada BT kaynaklarını etkin bir şekilde yönetmek için yük dengeleme ve VM provizyonu kullanılıyordu. Giriş ve literatür bölümleri, bulutun bulut bilişim geçmişinin ne olduğunu, kaynak yönetiminin ne olduğunu ve iş dünyasının ve kuruluşların BT kaynaklarını yönetirken karşılaştıkları zorlukları özetlemektedir; böylece şirket içi BT kaynağına sermaye yatırımı yapmaya gerek kalmadan kaynakları etkili bir şekilde yönetebilirler. CloudSim popüler bir simülasyon çerçevesidir; bu çalışmada kullanılan stratejileri değerlendirip modelleyebilmemiz için bulut altyapısının verilerini simüle etmek için CloudSim simülasyonunu kullandık. Bu çalışmada önerilen teknikler, kaynak kullanımını optimize etmek ve yanıt süresini en aza indirmek, SLA ihlallerini azaltmak ve bulut bilişimde enerji tüketimini iyileştirmek için dinamik ve statik yük dengeleme algoritmalarından ve VM provizyonundan yararlanır.
Özet (Çeviri)
When it comes to cloud computing efficient resource management is important and crucial to manage and to optimize resource and ensure that systems are performant. In this study were using load balancing and VM provisioning to effectively manage IT resources. The introduction and literature chapters outline what is cloud computing history of cloud and what is resource management and challenges that business and organizations face when managing IT resources so that they can effectively manage resource without the need of investing capital in in-house IT resource. CloudSim is a popular simulation framework, we used CloudSim simulation to simulate data of cloud infrastructure so that we can evaluate and model the strategies were using in this study. The proposed techniques in this study leverage dynamic and static load balancing algorithms and VM provisioning to optimize resource utilization and minimize response time, reduce SLA violations and improve energy consumption in cloud computing.