Perinatal kayıp yaşayan kadınlarda varoluşsal kaygının öznel iyi oluş hali üzerindeki etkilerinin incelenmesi
İnvestigation of the effects of existential anxiety of subjective well-being in women with perinatal loss
- Tez No: 884673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma perinatal kayıp yaşayan kadınların varoluşsal kaygılarının öznel iyi oluş hali üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Perinatal kayıp yaşayan kadınların varoluşsal kaygılarının yüksek düzeyde, öznel iyi oluşlarının düşük düzeyde olduğu düşünülmekte ve bu doğrultuda kaybı yaşayan kadınların işlevselliklerinin azalacağı düşünülmektedir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan, 18-45 yaş aralığında yer alan, perinatal kayıp yaşamış 144 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Varoluşsal Endişeler Anketi (ECQ) ve Öznel İyi Oluş Ölçeği (ÖİÖ) kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sürecinde verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilerek parametrik testler analizde kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için gruplar arası karşılaştırmalarda ikiden fazla kategorik değişkenler için ölçek puanları arası farklılık için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmış ve gruplar arası farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunun tespiti için Post hoc testinde Hochberg sonuçlarına bakılmıştır. Varoluşsal Endişe Ölçeği ve Öznel İyi Oluş Ölçeği ile elde edilen puanların arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi ve aralarındaki ilişkiyi yordamak için Basit Regresyon Analizi kullanılmıştır. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda perinatal kayıp yaşayan kadınların, varoluşsal kaygı düzeyleri ile öznel iyi oluş düzeyleri arasında negatif yönlü orta derecede anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Varoluşsal kaygının kaçınma alt boyutunda yaş değişkeni açısından anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Eğitim düzeyi değişkeni açısından katılımcıların varoluşsal kaygı düzeyleri ve alt boyutlarında, öznel iyi oluş düzeylerinde anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Yapılan araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar doğrultusunda, perinatal kayıp yaşayan kadınlarda öznel iyi oluşu arttırmaya ve varoluşsal kaygıyı azaltmaya yönelik psiko-eğitim ve psikolojik destek mekanizmalarının ortaya konulmasının önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of existential concerns on the subjective well-being of women who experienced perinatal loss. It is thought that women who experience perinatal loss have high levels of existential anxiety and low levels of subjective well-being, and accordingly, the functionality of women who experience loss will decrease. The sample of the study consists of 144 women living in Turkey, aged 18-45, who have experienced perinatal loss. Personal Information Form, Existential Concerns Questionnaire (ECQ) and Subjective Well-Being Scale (ÖİÖ) were used in the research. During the statistical analysis process, it was determined that the data showed a normal distribution and parametric tests were used in the analysis. In comparisons between groups for normally distributed data, one-way analysis of variance (ANOVA) was used for the difference between scale scores for more than two categorical variables, and the Hochberg results were examined in the Post hoc test to determine which groups the differences between groups were. Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship between the scores obtained with the Existential Concerns Questionnaire and the Subjective Well-Being Scale, and Simple Regression Analysis was used to predict the relationship between them. A significance level of 0.05 was used as a criterion in interpreting whether the obtained values were significant or not. As a result of the research, it was concluded that there was a negative, moderately significant relationship between existential anxiety levels and subjective well-being levels of women who experienced perinatal loss. It was determined that there was a significant difference in terms of age variable in the avoidance sub-dimension of existential anxiety. It was determined that there was a significant difference in the existential anxiety levels and sub-dimensions of the participants and their subjective well-being levels in terms of the education level variable. In line with the results of the research, it is thought that it is important to introduce psychoeducation and psychological support mechanisms to increase subjective well-being and reduce existential anxiety in women who have experienced perinatal loss.